BIG BOOK FESTIVAL 2015 // CZŁOWIEK NIE PIES I CZYTAĆ MUSI

PIĄTEK / 12 CZERWCA 

Godz. 19:30
TALKING BOOKS 
O granicach reportażu i literatury, odwadze biografa i opisywaniu świata.
Z Arturem Domosławskim rozmawiała Razia Iqbal, reporterka BBC. 
Sala 1
Partnerem spotkania był British Council.

Godz. 21.30
WIECZOREM. W POSZUKIWANIU JERZEGO PILCHA 
Spektakl multimedialny. Artyści młodego pokolenia dyskutowali z twórczością jednego z najważniejszych polskich pisarzy współczesnych. Czy literatura może uratować życie? Po co nam miłość? Dlaczego samotność bywa zbawienna? 
Występują: Łukasz Simlat i Janusz Chabior.
Reżyseria: Krzysztof Czeczot.
Scenariusz: Anna Król.
Muzyka na żywo: Adam Walicki.
Dziedziniec – D2.
Partnerem był Instytut Adama Mickiewicza.

SOBOTA / 13 CZERWCA 

Godz. 12:00
GWIAZDA PÓŁNOCNA 
O literaturze pięknej i drapieżnej, polityce, kolonizacji i emancypacji.
Z estońsko-fińską pisarką Sofi Oksanen rozmawiała Sylwia Chutnik. 
Sala 1
KSIĄŻKA MOJEGO ŻYCIA 
O pierwszym literackim zachwycie. O historii, która śniła się po nocach. O książce, bez której nie bylibyśmy sobą. Z Marią Czubaszek, Piotrem Najsztubem i Vieniem rozmawiała Katarzyna Stoparczyk.
Sala 2

10 OKŁADEK, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT 
Najodważniejsze i najbanalniejsze projekty graficzne w dziejach książki. O pięknej oprawie i estetycznym obciachu, który tworzy i niszczy literackie dzieła. Subiektywny i drapieżny ranking Moniki Małkowskiej. //
Sala 3

FUTBOL W DAWNEJ WARSZAWIE. POLONIA 
Spacerem przez anegdoty, etykietę na trybunach i legendarne mecze.
Prowadził Stefan Szczepłek. 

Godz. 14:00
WIELKA OPOWIEŚĆ 
O wielowątkowych fabułach i opasłych tomach w epoce pośpiechu. Ze znakomitym norweskim powieściopisarzem Larsem Saabye Christensenem rozmawiał Paweł Goźliński. 
Sala 1

I CÓŻ, ŻE ZE SZWECJI? NA TROPIE POLSKICH KORZENI 
Szwedzki pisarz Danny Wattin o szalonej podróży w czasie i poszukiwaniu rodzinnego skarbu w Kwidzynie. W drodze towarzyszyła mu Agata Passent. 
Sala 2
Spotkanie objętebyło patronatem honorowym Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin

ROZDZIELENI. NOWE OTWARCIE? 
Reporterki Jana Hensel i Angelika Kuźniak wychowały się po dwóch stronach polsko-niemieckiej granicy. O młodzieńczych zazdrościach, giełdzie marzeń, handlu wymiennym i wspólnej przyszłości rozmawiał z nimi Andrzej Bajguz. 
Sala 3
Partnerem spotkania była Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

OD TELIMENY DO CZYTELNIKA. SZLAKIEM SŁYNNYCH KAWIARNI LAT 50. I 60. 
Piechotą przez najmodniejsze lokale i pikantne skandale. Co jadał Hłasko, z kim tańczyła Osiecka i gdzie do białego rana bawił się Tyrmand. Spacer prowadziły Małgorzata Chomicz-Mielczarek i Kamila Gelert z Inicjatywy Ciekawi Warszawy. 

Godz. 16:00
BŁĄD W ZEZNANIACH. GRA Z PUBLICZNOŚCIĄ 
Brytyjska pisarka Sophie Hannah, wskrzesicielka Herkulesa Poirot i autorka nowoczesnych thrillerów psychologicznych, odsłaniała całą prawdę o pięknie kryminału. I tropi zabójcę ukrywającego się wśród widzów. W roli młodszego detektywa Jarosław Kuźniar. 
Sala 1

NIEMOWA. CZEGO NIKT NIE MÓWI O SKANDYNAWSKICH KRYMINAŁACH 
Czemu Szwedzi mordują tak dobrze. I jak się pisze seriale elektryzujące świat. Hansa Rosenfeldta, autora bestsellerowych powieści i scenariuszy, pytał Krzysztof Kwiatkowski. 
Sala 2

20 / 30 – BITWA POKOLEŃ 
Ona dwudziestoletnia – debiutowała opowieścią ze śląskich bloków. On trzydziestoletni – rzuca oślepiające światło na Warszawę. O języku dwóch generacji, nowych sposobach widzenia i opisywania. Z Dominiką Słowik i Jakubem Żulczykiem rozmawiał Andrzej Bajguz. 
Sala 3

ROK 1945: WOJNA I POKÓJ 
Dramatyczny moment w XX stuleciu. Życie od początku, pomieszanie ról, strachu i nadziei. Z reporterką Magdaleną Grzebałkowską i świadkiem tamtych wydarzeń Tomaszem Łubieńskim rozmawiał Michał Nogaś. 
Sala 4

Godz. 18:00
LOST & FOUND 
Trzy opowiadania i trzy miasta. Tożsamość zagubiona i odnaleziona. Jak Zadie Smith, pisarka o jamajskich korzeniach, uwieczniła Londyn, po czym wybrała Nowy Jork. Rozmawiała Justyna Sobolewska. 
Sala 1

ZJEŚĆ BIBLIOTEKĘ. PANEL I WARSZTATY KULINARNE 
Nieoczywiste książki kucharskie w cyfrowych zbiorach XIX i XX w. Najpiękniejsze przepisy odczytane, omówione i ugotowane. Zapraszał Łukasz Modelski i goście: Bogusław Deptuła, Łukasz Kozak, Aga Kozak i Małgorzata Minta.
Sala 2,

ZAPAMIĘTAĆ LIBAN. ARCHIWUM INTYMNE 
O tym, jak przechować wspomnienia, ocalić ciągłość i codzienność w kraju zbyt długo targanym wojną. Z libańskim pisarzem i krytykiem Iljasem Churim rozmawia Max Cegielski. 
Sala 3

ROK 1935: POLSKA W PODRÓŻY 
Dokąd i czym zmierzała II Rzeczpospolita, jakimi drogami biegły ambicje czasów Luxtorpedy i jak daleko udało się zajechać. Opowiadali Karolina Rojek-Puchała i dr Błażej Brzostek. Pyta Katarzyna Borowiecka. 
Sala 4

KRÓTKA LEKCJA ZABIJANIA. WARSZTAT OPOWIADAŃ KRYMINALNYCH 
Gaja Grzegorzewska uczyła konstruować zbrodnie. Warsztaty fachu i wyobraźni, wspólne tworzenie opowiadania kryminalnego na czas. 
Sala 7

Godz. 20:00
BRAĆ RELANIUM, ROBIĆ SWOJE. WYKŁAD SCENARIOPISARSKI 
Wojciech i Zygmunt Miłoszewscy – braterski duet pisarza i autora scenariuszy radził, jak napisać świetny serial i nie poddać się w trakcie. 
Sala 2

SEKSBOMBY PRL-U 
Czym była broń kobieca w siermiężnych realiach socjalizmu, jak i czym rozpalały filmowe ikony. O Jędrusik, Tyszkiewicz, Brylskiej, Szapołowskiej i Figurze opowiadał i pokazywał fotografie Krzysztof Tomasik. 
Sala 3
Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI LIVE. CZĘŚĆ PIERWSZA 
Michał Nogaś i tajemniczy goście w kameralnej atmosferze studia radiowego. Rozmowy bliskie i improwizowane. Udajemy, że nadajemy!
Sala 4,

NIEDZIELA / 14 CZERWCA

Godz. 12:00
TE CHWILE. ŻYCIE NAPISANE 
Herbjørg Wassmo przez lata opowiadała o losach kobiet i rodzin norweskich. Teraz mówi o sobie. Premierowa odsłona autobiograficznej powieści „Te chwile“. Rozmawiała Anna Luboń. 
Sala 1

W AZJI ŚRODKOWEJ, CZYLI NIGDZIE 
Jak centrum stało się peryferią, a stolice imperiów – synonimami zacofania. Od Samarkandy i Buchary ery filozofów i astronomów po współczesne zapomnienie. Opowiadała i zdjęcia pokazywała Ludwika Włodek. 
Sala 3
Partnerami spotkania byli Fundacja im. Heinricha Boella oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

ROK 1955: NARODZINY PAŁACU 
Kochany i nienawidzony – od 60 lat stoi dumnie. Przez wszystkie piętra, tajemnice i blaski Pałacu Kultury i Nauki prowadziły pisarka Beata Chomątowska oraz kronikarka Hanna Szczubełek. Rozmawiał Jerzy Sosnowski. 
Sala 4

W SAMO POŁUDNIE. REKORD ŚWIATA W LICZBIE LUDZI I PSÓW CZYTAJĄCYCH RAZEM NA WOLNYM POWIETRZU
Pasaż Wiecha u zbiegu z ul. Chmielną / Rejestracja od godz. 11.30

FUTBOL W DAWNEJ WARSZAWIE. AGRYKOLA i LEGIA 
Spacerem przez anegdoty, etykietę na trybunach i legendarne mecze.
Prowadził Stefan Szczepłek. 

Godz. 14:00
PRZENIESIENI. MIEJSCE W PAMIĘCI 

O geografii wspomnień w „przesiedlonych“ miastach i miejsach. O tym, czy architektura pamięta wojnę. Z urodzonym na Uralu niemieckim autorem Eugenem Ruge i powieściopisarzem Stefanem Chwinem rozmawiał Bartosz Panek. 
Sala 1
Partnerem spotkania była Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

JAKA MATKA, TAKA CÓRKA? PAMIĘĆ MIĘDZY NAMI 
Ile jest w nas czyichś wspomnień, jak przeszłość wędruje między pokoleniami i czy istnieje wolność od rodzinnej pamięci. Rozmawiały Magdalena Tulli, Joanna Bator, Anna Janko. Dyskusję prowadziła Magda Mołek.
 Sala 3

FERWOR. ŻYCIE ALINY SZAPOCZNIKOW 
O sztuce pełnej erotyzmu. O kobiecie demaskującej role. Od przedwojennego Kalisza do Nowego Jorku lat 70-tych. Opowiadał i fotografie pokazywał Marek Beylin. 
Sala 4

WARSZAWA NIEISTNIEJĄCA. ŚLADAMI MARZEŃ STEFANA STARZYŃSKIEGO 
“Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie.” Plany śmiałych gmachów, wymarzone rozwiązania architektoniczne, opowieści o ludziach, polityce i codzienności lat 30-tych. Spacer prowadzili Marlena Salwowska i Dorota Huk-Królikowska z Inicjatywy Ciekawi Warszawy. 

Godz. 16:00
BYŁ SOBIE POLAK, RUSEK I NIEMIEC. PRZECIW STEREOTYPOM 
Dlaczego ci straszni Rosjanie tak kochają polskie powieści? Z czego się śmieją? I kto lepiej ich rozumie – my czy Niemcy? O sąsiedztwie pełnym mitów, o prawdziwej bliskości.
Rozmawiali: Władimir Sorokin, Janusz Leon Wiśniewski, Boris Reitschuster.
Dyskusję prowadziła Barbara Włodarczyk. 
Sala 1
Partnerami spotkania była Fundacja im. Heinricha Boella oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

BUDDA Z PRZEDMIEŚCIA 
O dorastaniu w epoce rewolucji seksualnej, niepoprawności, obłędnej muzyce i znakomitej literaturze zmieniającej się w skandalizujące kino. Jak mężczyzna z mężczyzną i artysta z artystą rozmawiali Hanif Kureishi i Tymon Tymański. 
Sala 3

PRZEMILCZANI. CISZA PO BURZY 
Wszystko, o czym nie mówiło się w domu po wojnie. Milczenie i sekrety rozsadzane niewygodnymi pytaniami. Niemiecka piskarka Tanja Dückers i pisząca o Niemcach Magdalena Parys. Rozmawia Anna Dziewit-Meller. 
Sala 4
Partnerem spotkania była Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

ROBAKI WSZYSTKO POWIEDZĄ. HAPPENING KRYMINALNY 
W mrocznej scenerii Mariusz Czubaj i podkomisarz Paweł Leśniewski, ekspert kryminalistyki, prezentowali nieubłagane działanie sił natury. Spotkanie dla osób o mocnych nerwach. 
Sala 6, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!

Godz. 18:00
KONIEC CZERWONEGO CZŁOWIEKA  
O kresie cywilizacji radzieckiej, upadku sowieckiego ducha i życiu po imperium. O wielkiej historii rozpisanej na pojedyncze głosy. Z wybitną białoruską reporterką Swietłaną Aleksijewicz rozmawiał Michał Nogaś. 
Sala 1
Partnerami spotkania była Fundacja im. Heinricha Boella oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

NARKOPOLIS. BIOGRAFIA BOMBAJU 
Nielegalne palarnie opium, trzecia płeć i filmowe fantazje Bollywood. Rzeczywistość i legenda jednego z największych miast świata. Indyjski pisarz i poeta Jeet Thayil opowiadał Marcinowi Mellerowi. 
Sala 3

MIĘDZY ZWŁOKAMI. NAUKA CZYTANIA Z CIAŁA OFIARY 
Odkrycie zwłok to najważniesza scena każdej powieści kryminalnej. A że ludzkie ciało można czytać jak książkę, udowodnią Katarzyna Bonda i  podinspektor Leszek Koźmiński. W roli grupy śledczych szukających zabójcy pod ziemią – publiczność. 
Sala 5

Godz. 20:00
Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI LIVE. CZĘŚĆ DRUGA 
Michał Nogaś i tajemniczy goście w kameralnej atmosferze studia radiowego. Rozmowy bliskie i improwizowane. Udajemy, że nadajemy!
Sala 4