A

SWIETŁANA ALEKSIJEWICZ

(ur. 1948) białoruska reporterka, od lat wymieniana wśród głównych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Stworzyła własny gatunek literacki – opowieść głosów. W Polsce ukazały się: „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, „Czarnobylska modlitwa” i „Ostatni świadkowie”. Niedawno ukazała się jej książka „Czasy Second-hand“ o upadku komunizmu w Rosji.
KONIEC CZERWONEGO CZŁOWIEKA // ND, 14.06, GODZ. 18.00 

B

ANDRZEJ BAJGUZ 

(ur. 1979) – dziennikarz Polskiego Radia Białystok, członek Stowarzyszenia “Fabryka Bestsellerów” zajmującego się promocją czytelnictwa i organizacją festiwali literackich, fan kultury alternatywnej.
ROZDZIELENI. NOWE OTWARCIE? // SB, 13.06, GODZ. 14.00
20 / 30 – BITWA POKOLEŃ // SB, 13.06, GODZ. 16.00

JOANNA BATOR

(ur. 1968) – pisarka, kulturoznawczyni i filozofka. Za książkę „Japoński wachlarz” otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak. Jej powieści są tłumaczone na wiele języków i nagradzane. Za „Ciemno, prawie noc” otrzymała Nagrodę Literacką Nike. Najnowszą powieść „Wyspa Łza“ stworzyła poczas podróży na Sri Lankę.
JAKA MATKA, TAKA CÓRKA? PAMIĘĆ MIĘDZY NAMI // ND, 14.06, GODZ. 14.00

MAREK BEYLIN

(ur. 1957) – historyk sztuki, publicysta i komentator „Gazety Wyborczej“. Pisze o polityce, problemach społecznych, demokracji i kulturze. Ostatnio wydał „Przygody Polaków z demokracją“ oraz „Spokojnie, to tylko rewolucja“.
FERWOR. ŻYCIE ALINY SZAPOCZNIKOW // ND, 14.06, 14.00

 

KATARZYNA BONDA

(ur. 1977) – autorka powieści kryminalnych, dokumentalistka i scenarzystka. Studiowała dziennikarstwo i scenariopisarstwo, kreatywnego pisania uczyła się m.in. od Jeffereya Eugenidesa. To dzięki jej książkom Polacy poznali postać profilera. Niedawno wydała powieść „Okularnik“ – drugą część tetralogii o profilerce Saszy Załuskiej. I przygarnęła przystojnego psa o imieniu Łukasz.
MIĘDZY ZWŁOKAMI. NAUKA CZYTANIA Z CIAŁA OFIARY // ND, 14.06, GODZ 18.00 – ZAPISY!

KATARZYNA BOROWIECKA

(ur. 1978) – dziennikarka radiowa, pracuje w Trójce od 2007 r. Przygotowywała audycje kulTuralne, teraz prowadzi „Do południa“ oraz „ABC Popkulturalne“, tworzy antystereotypowe oraz optymistyczne materiały reporterskie o kulturze.
1935: POLSKA W PODRÓŻY // SB, 13.06, GODZ. 18.00

BŁAŻEJ BRZOSTEK

(ur. 1977) – historyk, specjalizuje się w dziejach społecznych. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, publikuje w „Mówią Wieki“. Wydał m.in. „PRL na widelcu“ i „Za progiem. Codzienność w przestrzeni publicznej Warszawy 1955-1970“. Ostatnio ukazała się jego książka „Paryże innej Europy“ – o dwóch stuleciach Warszawy i Bukaresztu.
ROK 1935: POLSKA W PODRÓŻY // SB, 13.06, GODZ. 18.00

C

MAX CEGIELSKI

(ur. 1975)– dziennikarz, pisarz, podróżnik. Debiutował publikując „Masalę“ – opowieść o podróży do Indii, później ukazały się „Pijani Bogiem“ o pakistańskim sufizmie oraz „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu“. Pisze także o muzyce i popkulturze. Współpracuje z radiem, w TVP Kultura prowadzi program „Hala Odlotów“.
ZAPAMIĘTAĆ LIBAN. ARCHIWUM INTYMNE // SB, 13.06, GODZ. 18.00

JANUSZ CHABIOR

(ur. 1963) – coraz bardziej zapracowany aktor. Jego pierwszą głośną i nagradzaną rolą była kreacja Wiktora w „Made in Poland“ Przemysława Wojcieszka. Ostatnio w filmie grał m.in. w „Drogówce“, „Hardkor Disko“, „Służbach specjalnych“ i „Disco Polo“. Związany m.in. z Teatrem Dramatycznym w Legnicy, TR.
WIECZOREM. W POSZUKIWANIU JERZEGO PILCHA // PT, 12.06, GODZ. 21.30 UWAGA! OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!

BEATA CHOMĄTOWSKA

(ur. 1976) – pisarka i dziennikarka, założycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i Muzeum Historii Żydów Polskich. Debiutowała świetnie przyjętą „Stacją Muranów“, później ukazały się: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie“ oraz „Lachert i Szanajca“. W lipcu do księgarń trafi „Pałac. Biografia intymna“.
1955: NARODZINY PAŁACU // ND, 14.06, GODZ. 12.00

LARS SAABYE CHRISTENSEN

(ur. 1953) – najbardziej uznany powieściopisarz norweski, kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Jest również autorem poezji i dramatów. W Polsce niedawno ukazały się głośne powieści – „Półbrat“ oraz „Odpływ“.
WIELKA OPOWIEŚĆ // SB, 13.06, GODZ. 14.00

ILJAS CHURI

(ur. 1948) – po raz pierwszy w Polsce; powieściopisarz libański, jeden z najważniejszych współczesnych intelektualistów Bliskiego Wschodu i pisarzy tworzących w języku arabskim. Napisał kilkanaście powieści i sztuk teatralnych. W 2014 r. w Polsce ukazała się poświęcona libańskiej wojnie domowej powieść „Jalo“.
ZAPAMIĘTAĆ LIBAN. ARCHIWUM INTYMNE. // SB, 13.06, GODZ. 18.00

SYLWIA CHUTNIK

(ur. 1979) – pisarka, aktywistka i mama. Z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu pisarka, z pasji prezeska Fundacji MaMa. Opublikowała m.in. „Kieszonkowy Atlas Kobiet“,  „Cwaniary“ i „W krainie czarów“, ale uznanie zyskała także jako kobieta, która bierze sprawy w swoje ręce, działa, zmienia i inspiruje.
GWIAZDA PÓŁNOCNA // SB, 13.06, GODZ. 12.00

STEFAN CHWIN

(ur. 1949)– prozaik, eseista, jeden z najważniejszych pisarzy współczesnych. Autor m.in. cenionych powieści „Historia pewnego żartu“ i „Hanneman“, a także powieści młodzieżowych i ich ilustrator. Tworzy literackie rekonstrukcje Gdańska naznaczonego wojenną historią. Jest laureatem nagrody im. Andreasa Gryphiusa – jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich.
PRZENIESIENI. MIEJSCE W PAMIĘCI // ND, 14.06, GODZ. 14.00

KRZYSZTOF CZECZOT

(ur. 1979) – reżyser, dramaturg i aktor. Zawodu uczył się w łódzkiej filmówce, gdzie obecnie wykłada, na scenie teatralnej grał m.in. w Szczecinie i Warszawie. Napisał kilka dramatów, libretto operetki. Na festiwalu Dwa Teatry nagradzany za reżyserię słuchowisk, na berlińskim Prix Europa otrzymał nagrodę The Best European Radio Fiction za autorskie słuchowisko „Andy”. Wraz z Jadwigą Juczkowicz prowadzi firmę produkcyjną Osorno specjalizującą się w produkcji audiobooków oraz koncertów teatru radia na żywo z udziałem aktorów, zespołu muzycznego oraz efektów dźwiękowych. 
WIECZOREM. W POSZUKIWANIU JERZEGO PILCHA // PT, 12.06, GODZ. 21.30 – UWAGA! OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!

MARIUSZ CZUBAJ 

(ur. 1969)- literaturoznawca, antropolog kultury, autor powieści kryminalnych. Uczy w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, bada kulturę popularną i antropologię sportu. Za książkę „21:37“ otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej. W maju 2015 ukazuje się jego najnowsza powieść „Piąty Beatles“.
ROBAKI WSZYSTKO POWIEDZĄ. HAPPENING KRYMINALNY // ND, 14.06, GODZ. 16.00 

MARIA CZUBASZEK

(ur. 1939) – pisarka, satyryczka, autorka testów piosenek i scenariuszy. Zaczynała od pisania przewrotnych sloganów reklamowych („Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup“), tworzyła teksty do muzyki m.in. Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Wojciecha Karolaka, śpiewali je m.in. Ewa Bem, Krystyna Prońko, Trubadurzy. Opublikowała kilka książek. 
KSIĄŻKA MOJEGO ŻYCIA // SB. 13.06. GODZ. 12.00

D

ARTUR DOMOSŁAWSKI

(ur. 1967) – reporter, autor tygodnika „Polityka“, specjalizujący się w tematyce latynoamerykańskiej, często podróżuje. Opublikował m.in. „Gorączkę latynoamerykańską“ i „Śmierć w Amazonii“. Pisze także biografie, dotąd ukazały się „Chrystus bez karabinu: o pontyfikacie Jana Pawła“ i głośna „Kapuściński non-fiction“. Teraz pracuje nad książką o globalnym wykluczeniu.
TALKING BOOKS – RAZIA IQBAL I ARTUR DOMOSŁAWSKI // PT, 12.06, GODZ. 19.30

TANJA DÜCKERS

(ur. 1968) – pisarka, poetka, publicystka, autorka książek dla dzieci. Jej powieść „Ciała niebieskie“ to przykład literatury tworzonej przez „generację wnuków“, autorka mierzy się z historią rodziny, Niemiec i własną tożsamością. Dückers wykłada na uczelniach od Los Angeles po Brukselę, mieszka w Berlinie, pisuje m.in. do „Die Zeit“, „Spiegel“ i „National Geographic“. Współpracuje z Amnesty Insternational i Foodwatch. W rankingach Spiegla i Cicero uznawana za jedną z najbardziej wpływowych intelektualistek niemieckojęzycznych. 
PRZEMILCZANI. CISZA PO BURZY // ND, 14.06. GODZ. 16.00

ANNA DZIEWIT-MELLER

(ur. 1981) – dziennikarkaradiowa i telewizyjna, reporterka i pisarka. Gra na gitarze i śpiewa. Wspólnie z Agnieszką Drotkiewicz wydała dwa zbiory wywiadów. Z mężem napisała podróżniczo-reporterską książkę „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji“, która szybko stała się bestsellerem. Jej solowym debiutem powieściowym było „Disko“.
PRZEMILCZANI. CISZA PO BURZY // ND, 14.06, GODZ. 16.00 

JUSTYNA DŻBIK-KLUGE

dziennikarka i prezenterka radiowa oraz telewizyjna, entuzjastycznie nakłaniająca do aktywności kulturalnej. Była związana m.in. z radiową Czwórką i telewizyjnym Qadransem Qltury. Po raz trzeci będzie zagrzewać uczestników Big Book Festival do nieposkromionego czytania w sercu Warszawy.
W SAMO POŁUDNIE. REKORD ŚWIATA W LICZBIE LUDZI I PSÓW CZYTAJĄCYCH RAZEM NA WOLNYM POWIETRZU // ND, 14.06, GODZ. 12.00

G

PAWEŁ GOŹLIŃSKI

(ur. 1971) –  dziennikarz „Gazety Wyborczej“, kwartalnika „Książki. Magazyn do czytania”, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora, pisarz, współzałożyciel Instytutu Reportażu. Prowadzi autorską audycję o czytaniu w TOK FM. Nie rozstaje się z literaturą. Poprowadzi rozmowę z norweskim powieściopisarzem Larsem Saabye Christensenem.
WIELKA OPOWIEŚĆ // SB. 13.06, GODZ. 14.00

MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA

(ur. 1972) – studiowała historię na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje w „Gazecie Wyborczej”. Jest autorką biografii „Ksiądz Paradoks” i “Beksińscy. Portret podwójny”. Na 70. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej przygotowała reporterską książkę „1945. Wojna i pokój”. Mieszka w Sopocie.
1945: WOJNA I POKÓJ // SB, 13.06, GODZ. 16.00

GAJA GRZEGORZEWSKA

(ur. 1980) — autorka powieści kryminalnych, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru. Grasuje głównie w Krakowie. Na zabijaniu zna się jak mało kto, co przez lata potwierdzała jako recenzentka Portalu Kryminalnego. „Betonowym pałacem“ — swoją najodważniejszą powieścią — udowodniła, że języka potrafi używać w bardzo niegrzeczny sposób. 
KRÓTKA LEKCJA ZABIJANIA. WARSZTAT OPOWIADAŃ KRYMINALNYCH // SB, 13.06, GODZ. 18.00 – ZAPISY! 

H

SOPHIE HANNAH

(ur. 1971)– po raz pierwszy w Polsce; współczesna Agata Christie, kontynuatorka świetnej tradycji brytyjskiej powieści kryminalnej, ale i autorka nowoczesnych thrillerów psychologicznych. Napisała bestsellerowe „Inicjały zbrodni“, w których po 40 latach powrócił Herkules Poirot. W maju w Polsce ukazuje się jej powieść „Błąd w zeznaniach“.
BŁĄD W ZEZNANIACH. GRA Z PUBLICZNOŚCIĄ // SB, 13.06, GODZ. 16.00

JANA HENSEL

(ur. 1976) – dzieciństwo przeżyła w NRD, dorastała w RFN. Studiowała literaturę niemiecką i franacuską, mieszkała w Marsylii. Jest dziennikarką „Der Spiegel“, autorką głośnej książki „Zonenkinder“ o utraconym świecie zapamiętanym z dzieciństwa, życiu „po złej stronie muru“ i gwałtownych przemianach po zjednoczeniu Niemiec. ROZDZIELENI. NOWE OTWARCIE? // SB, 13.06, GODZ. 14.00

I

RAZIA IQBAL

(ur. 1962) – dziennikarka BBC, twórczyni autorskiego programu „Talking Books“ w telewizji BBC World, w którym przeprowadza wywiady z najważniejszymi autorami współczesnymi, jej gośćmi byli Karl Ove Knausgard, Paul Auster, Toni Morrison, Joyce Carol Oates i inni.  d 1994 r. pracowała w stacjach radiowych i telewizyjnych BBC, jest jedną z najbardziej uznanych korespondentek zajmujących się kulturą i sztuką, prowadziła programy „Woman’s Hour“ i „Front Row“. Urodziła się w Ugandzie w rodzinie pakistańskiej.
TALKING BOOKS – RAZIA IQBAL I ARTUR DOMOSŁAWSKI // PT, 12.06., GODZ. 19.30

J

ANNA JANKO

(ur. 1957) – poetka, pisarka i felietonistka. Autorka kilku tomików wierszy, bestsellerowych powieści „Dziewczyna z zapałkami“ i „Pasja według św. Hanki“ oraz książki „Mała Zagłada“. Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike (2001, 2013). Pisze zawsze w towarzystwie Melancholii, małej suczki, która wytrwale przesiaduje na kolanach autorki.
JAKA MATKA, TAKA CÓRKA? PAMIĘĆ MIĘDZY NAMI // ND, 14.06, GODZ. 14.00

K

HANIF KUREISHI

(ur. 1954) – po raz pierwszy w Polsce. Jeden z najmocniej dyskutowanych pisarzy brytyjskich.  Ma pakistańskie korzenie, jest autorem zekranizowanej „Intymności“ i kultowej powieści „Budda z przedmieścia“, którą BBC zmieniło w serial z muzyką Davida Bowie. W czerwcu w Polsce ukaże się jego najnowsza książka „Ostatnie słowo“, do księgarń trafi też wznowienie „Buddy…”
BUDDA Z PRZEDMIEŚCIA // ND, 14.06, GODZ. 16.00

ANGELIKA KUŹNIAK

(ur. 1974) – autorkaopowieści reporterskich „Marlene” , „Papusza” i „Czarny Anioł”, współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w tomie „Obwód głowy”. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. Jej reportaże publikowane były m.in. w Niemczech. 
ROZDZIELENI. NOWE OTWARCIE? // SB, 13.06, GODZ. 14.00

JAROSŁAW KUŹNIAR

(ur.1978) – dziennikarz i prezenter telewizyjny. Dawno, dawno temu pracował w radiu. A teraz wcześnie wstaje i wszystko wie, bo od ośmiu lat prowadzi Poranek TVN 24. Podczas pierwszej edycji Big Book Festival z Antonim Pawlickim stworzył brawurowy duet jak z Mrożka. A teraz będzie detektywem.
BŁĄD W ZEZNANIACH. GRA Z PUBLICZNOŚCIĄ // SB, 13.06, GODZ. 16.00

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI

(ur. 1985) – dziennikarz, krytyk filmowy. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Relacjonuje festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach. Przeprowadził wiele wywiadów z ludźmi kina m.in. z Martinem Scorsese, Woody’m Allenem, Quentinem Tarantino, Pedro Almodóvarem, Leonardo DiCaprio, Meryl Streep. Publikuje m.in. w Wysokich Obcasach, Wprost, Kinie, Gazecie Wyborczej.
NIEMOWA. CZEGO NIKT NIE MÓWI O SKANDYNAWSKICH KRYMINAŁACH// SB, 13.06, GODZ. 16.00

L

ANNA LUBOŃ

dziennikarka i redaktorka, szefowa działu kultury w „Gali“. Dawniej związana m.in. z „Elle“. Produkowała programy telewizyjne m.in. w TVP, TVN Style i TVN Warszawa. Prowadzi blog cudkultury.pl. Lubi historie osobiste, myśli obrazkami.
TE CHWILE. ŻYCIE NAPISANE // ND, 14.06, GODZ. 12.00

Ł

TOMASZ ŁUBIEŃSKI

(ur. 1938) –  pisarz i publicysta, stawia trudne pytania o polską historię. Jego najgłośniejszą książką jest „Bić się czy nie bić? O polskich powstaniach“. Z mitem powstania warszawskiego dyskutował we wznowionej właśnie opowieści „Ani triumf, ani zgon“, o weteranach II wojny światowej pisał w „1939. Zaczęło się we wrześniu“. Pisze także powieści, biografie i eseje. Jest redaktorem naczelnym magazynu „Nowe Książki“.
1945: WOJNA I POKÓJ // SB, 13.06, GODZ. 16.00 

M

MONIKA MAŁKOWSKA

krytyczka sztuki, publicystka i blogerka, która lubi łączyć kulturę wysoką z popularną. Czujna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości społeczno-estetycznej. Wykładała m.in. na ASP, publikuje i komentuje m.in. w „Rzeczpospolitej“ i TVP Kultura. Prowadzi bloga o sztuce MOMArt.org.pl.
10 OKŁADEK, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT // SB, 13.06, GODZ. 12.00

MARCIN MELLER

(ur. 1968)– dziennikarz, autor książek i reportaży zagranicznych. Pisał m.in. o sprawach międzynarodowych, opublikował wraz z żoną bestsellerową książkę o Gruzji – „Gaumardżos“, a także zbiór reportaży „Między wariatami. Opowieści terenowo – przygodowe“ Był redaktorem naczelnym magazynu „Playboy“, pisał do „Polityki“ i „Newsweeka“. Prowadzi program „Dzień dobry TVN“ oraz autorskie „Drugie śniadanie mistrzów“ w TVN24.
NARKOPOLIS. BIOGRAFIA BOMBAJU // ND, 14.06, GODZ. 18.00

WOJCIECH I ZYGMUNT MIŁOSZEWSCY

bracia, współautorzy scenariusza serialu telewizyjnego „Prokurator“. Wojciech jest scenarzystą m.in. serialu „Wataha“. Zygmunt jest prozaikiem, autorem m.in. tryptyku kryminalnego „Uwikłanie“, „Ziarno prawdy“ i „Gniew“ a także autorem powieści „Domofon“ i „Bezcenny“.
BRAĆ RELANIUM, ROBIĆ SWOJE. WYKŁAD SCENARIOPISARSKI // SB, 13.06, GODZ. 20.00

ŁUKASZ MODELSKI

(ur. 1970) – historyk sztuki, kuchenny frankofil, redaktor magazynu „Twój Styl“, autor audycji kulinarno-literackiej „Droga przez mąkę” w Dwójce Polskiego Radia, autor m.in. książki „Piąty smak. Rozmowy przy jedzeniu“.
ZJEŚĆ BIBLIOTEKĘ. PANEL I WARSZTATY KULINARNE // SB, 13.06, GODZ. 20.00 – ZAPISY!

MAGDALENA MOŁEK

(ur. 1978) – jedna z najpopulrniejszych dziennikarek i prezenterek telewizyjnych. Prowadzi w TVN Style autorski cykl wywiadów „W roli głównej“ z twórcami kultury i artystami, jest prowadzącą „Dzień dobry TVN“. Wcześniej był związana z TVP i Canal+, prowadziła m.in. festiwale piosenki w Opolu i Sopocie. Pracuje dużo, ale ma czas na życie i czytanie.
JAKA MATKA, TAKA CÓRKA? PAMIĘĆ MIĘDZY NAMI // ND, 14.06, GODZ. 14.00

N

PIOTR NAJSZTUB

(ur. 1962) – dziennikarz. Zasłyną serią programów prowadzonych w duecie z Jackiem Żakowskim – „Tok szok“, od lat specjalizuje się w przeprowadzaniu wywiadów m.in dla „Nesweeka“. Założył warszawski lokal Przegryź, gdzie w ofercie znajduje się specjalne „menu dla psów i suk“.
KSIĄŻKA MOJEGO ŻYCIA // SB. 13.06. GODZ. 12.00

MICHAŁ NOGAŚ

(ur. 1978) – z wykształcenia politolog, z zawodu czytelnik. Od 2000 r. jest dziennikarzem radiowej Trójki, współtwórcą „Radiowego Domu Kultury“, a także audycji „Z najwyższej półki“, w której prezentuje najważniejsze tytuły i postaci literatury. Zapewnia, że kocha czytać również prywatnie, a w wolnych chwilach słucha także radia. Na BBF poprowadzi dwa spotkania oraz autorskie wydania Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI LIVE.
1945: WOJNA I POKÓJ // SB, 13.06, GODZ. 16.00
KONIEC CZERWONEGO CZŁOWIEKA // ND., 14.06, GODZ. 18.00
Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI LIVE: 
– CZĘŚĆ PIERWSZA // SB, 13.06, GODZ. 20.00 – ZAPISY NA ANTENIE TRÓJKI!
– CZĘŚĆ DRUGA // ND, 14.06, GODZ. 20.00 – ZAPISY NA ANTENIE TRÓJKI!

O

SOFI OKSANEN

(ur. 1977)– charyzmatyczna i kontrowersyjna pisarka z Finlandii; jej ojciec jest Finem, matka – Estonką. Uważana za jeden z najważniejszych głosów młodej europejskiej literatury, tworzy powieści zarazem polityczne i poetyckie. Debiutowała w 2003 r. „Stalinin lehmät“ (Krowy Stalina). W Polsce w 2010 r. ukazała się jej książka „Oczyszczenie“, a najnowsza powieść „Gdy zniknęły gołębie“ trafiła do księgarń w kwietniu 2015 r.
GWIAZDA PÓŁNOCNA // SB, 13.06, GODZ. 12.00

P

BARTOSZ PANEK

(ur. 1983)– od 2002 r. dziennikarz radiowej Dwójki, zajmujący się m.in. tematyką historyczną. Współtwórca audycji „Słuchaj świata“ prezentującej kulturę, muzykę i zjawiska społeczne różnych krajów. Ceniony autor reportaży radiowych, nagrodzony dźwiękowym Oscarem – Prix Italia 2014 za materiał „Chcę więcej“ o wiolonczeliście zmagającym się z chorobą nowotworową. 
PRZENIESIENI. MIEJSCE W PAMIĘCI // ND, 14.06, GODZ. 14.00

MAGDALENA PARYS

(ur. 1971)– pisarka, poetka, tłumaczka. Urodziła się w Gdańsku, mieszka w Berlinie. Opublikowała dwie powieści o tematyce polsko-niemieckiej – „Tunel“ i „Magik“. Za tę ostatnią uhonorowana  tegoroczną Nagrodą Literacką Unii Europejskiej, laureatka Literackiej Złotej Sowy w Wiedniu.  Pisze po polsku i niemiecku. Mówi, że o przekraczaniu granic wie wszystko.
PRZEMILCZANI. CISZA PO BURZY // ND, 14.06, GODZ. 16.00

AGATA PASSENT

(ur. 1973) – felietonistka i dziennikarka, współpracująca m.in. z „Twoim Stylem“, współtwórczyni programu telewizyjnego „Xięgarnia“.Opublikowała zbiory felietonów m.in. „Pałac wiecznie żywy“ i „O matko! Kto pani to zrobił?“. Jest córką Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta, a także współzałożycielką Fundacji „Okularnicy“.
I COŻ, ŻE ZE SZWECJI? NA TROPIE POLSKICH KORZENI // SB, 13.06, GODZ. 14.00

KAROLINA PUCHAŁA-ROJEK

historyczka sztuki, doktorantka w Instytucie Sztuki Polskiej PAN, gdzie pracuje nad monografią Zofii Chomętowskiej. Współtworzy Fundację Archeologia Fotografii. Koordynatorka projektów digitalizacyjnych  i wystawienniczych. Kuratorka, autorka tekstów z historii fotografii, redaktorka książek  m.in.: Zofia Chomętowska, „Polesie” (2011) i „Polska w podróży”(2013).
ROK 1935: POLSKA W PODRÓŻY // SB, 13.06, GODZ. 18.00

R

BORIS REITSCHUSTER

(ur. 1971) – mieszka w Berlinie, ekspert zagadnień rosyjskich. Po maturze wyruszył z dwiema walizkami do Moskwy, gdzie poznał zawód tłumacza. Przez lata pisał stamtąd dla niemieckiej prasy. Jest autorem książek, m.in. “Demokratura Putina”, biografii Miedwiediewa “Nowy władca na Kremlu?” i “ Władimir Putin. Dokąd poprowadzi Rosję”. W Polsce zdobył popularność dowcipnymi reportażami z rosyjskiej codzienności – “Ruski ekstrem” i “Ruski ekstrem do kwadratu”. 
BYŁ SOBIE POLAK, RUSEK I NIEMIEC. PRZECIW STEREOTYPOM // ND, 14.06, GODZ. 16.00

HANS ROSENFELDT

(ur. 1964) – połowa zabójczego duetu ze Szwecji. Scenarzysta, aktor i prezenter radiowy, mający doświadczenie filmowe i dziennikarskie. Współautor scenariusza głośnego serialu kryminalnego „The Bridge”. W 2010 r. rozpoczął z Michaelem Hjorthem serię powieści kryminalnych, ekranizowanych przez skandynawskie telewizje. W tym roku ukazała się w Polsce ich czwarta wspólna książka „Niemowa“.
NIEMOWA. CZEGO NIKT NIE MÓWI O SKANDYNAWSKICH KRYMINAŁACH// SB, 13.06, GODZ. 16.00

EUGEN RUGE

(ur. 1954)– pisarz niemiecki, tłumacz i wykładowca, którego pierwszą powieść „W czasach, gdy ubywało światła“ porównywano z dziełami Tomasza Manna. Przyszedł na świat na granicy Europy i Azji – na Uralu, w obwodzie Swierdłowskim. W Berlinie Wschodnim studiował matematykę, w 1988 r. przeniósł się z rodziną do RFN.PRZENIESIENI. MIEJSCE W PAMIĘCI // ND, 14.06, GODZ. 14.00

S

ŁUKASZ SIMLAT

(ur. 1977)  – aktor, na stałe w zespole Teatru Studio w Warszawie, można go oglądać m.in. w spektaklach „Rewizor“ i „Efekt“. Na dużym ekranie występował m.in. w „Kochankach z Marony“, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami“ i „Wymyku“, a w telewizji m.in. w serialach „Bez Tajemnic“ i „Krew z krwi“.
WIECZOREM. W POSZUKIWANIU JERZEGO PILCHA // PT, 12.06, GODZ. 21.30 – UWAGA! OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!

DOMINIKA SŁOWIK

(ur. 1988 r.) w Jaworznie. Jedynaczka. Ukończyła filologię hiszpańską, mieszkała w Hiszpanii, we Włoszech. Kiedy nie podróżuje, ma wyrzuty sumienia. Była wolontariuszką w Gwatemali, współorganizatorką festiwalu teatralnego i szatniarką. Nie gotuje, nie cierpi sportu, uważa, że jest patologicznie leniwa. Obecnie na dłużej zatrzymała się w Krakowie. Debiutowała powieścią „Atlas: Doppelganger“.
20 / 30 – BITWA POKOLEŃ // SB, 13.06, GODZ. 16.00

WŁADIMIR SOROKIN

(ur. 1955)– nazywany Quentinem Tarantino rosyjskiej literatury, autor opowiadań, dramatów, scenariuszy i powieści tłumaczonych na wiele języków. Jeden z najwybitniejszych pisarzy w Rosji, krytyczny obserwator tamtejszej rzeczywistości. Regularnie wydawany w Polsce, ukazały się  m.in. „Lód“, „Kolejka“ i wznowiony właśnie „Cukrowy Kreml“.
BYŁ SOBIE POLAK, RUSEK I NIEMIEC. PRZECIW STEREOTYPOM // ND, 14.06, GODZ. 16.00

ZADIE SMITH

(ur. 1975) – brytyjskapisarka o jamajskich korzeniach, ikona współczesnejliteratury imigranckiej i literackiej wielokulturowości. Jako 25-latka debiutowała głośną powieścią „Białe zęby”, później wydała m.in. „O pięknie” i „Londyn NW”. W książkach osławiła Londyn, ale teraz mieszka w Nowym Jorku. Jej wizyta towarzyszy polskiej premierze opowiadań z tomu „Lost & Found“.
LOST & FOUND // SB, 13.06, GODZ. 18.00

KATARZYNA STOPARCZYK

dziennikarka, związana z radiową Trójką. Dzięki niej dzieci doszły do głosu. Stworzyła wiele autorskich audycji z udziałem małych ludzi, m.in. „Dzieci wiedzą lepiej”, „Politycy w piaskownicy” i „Zagadkową niedzielę”. Jest współtwórczynią widowisk i spektakli z udziałem dzieci.
KSIĄŻKA MOJEGO ŻYCIA // SB, 13.06. GODZ. 12.00

JUSTYNA SOBOLEWSKA

(ur. 1972) – dziennikarka i krytyczka literacka, pracuje w tygodniku „Polityka“. Autorka recenzji, tekstów publicystycznych i wywiadów z ważnymi autorami współczesnymi. Jest wnuczką poetki Jadwigi Stańczakowej. Od dawna marzyła o spotkaniu z Zadie Smith, ale nie spodziewała się, że dojdzie do niego nieopodal jej domu w śródmieściu Warszawy.
LOST & FOUND // SB, 13.06, GODZ. 18.00

JERZY SOSNOWSKI

(ur. 1962 r.) – pisarz, publicysta, dziennikarz radiowy. Szefuje redakcji publicystyki w Trójce, jest członkiem redakcji kwartalnika „Więź” i  członkiem Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Opublikował m.in. „Apokryf Agłai“, „Ach“ i „Spotkamy się w Honolulu“. Ponoć w dzieciństwie cierpiał na dziwną manię: książkom, które miał przeczytać, obrywał okładki, żeby nie natknąć się na nazwisko autora.
1955: NARODZINY PAŁACU // ND, 14.06, GODZ. 12.00

STEFAN SZCZEPŁEK

(ur. 1949) – publicysta i felietonista sportowy, autor książek, kolekcjoner koszulek piłkarskich i chodząca encyklopedia futbolu. Lokalny patriota z Falenicy i entuzjasta transportu miejskiego. Związany z „Rzeczpospolitą“. Napisał m.in. biografię „Deyna“, zbiór felietonów „Żonglerka“ oraz dwutomową „Moją historię futbolu“
FUTBOL W DAWNEJ WARSZAWIE. POLONIA // SB, 13.06, GODZ. 12.00 – SPACER, ZAPISY!
FUTBOL W DAWNEJ WARSZAWIE. LEGIA I AGRYKOLA // ND, 14.06, GODZ. 12.00 – SPACER, ZAPISY!

HANNA SZCZUBEŁEK

kronikarka Pałacu Kultury i Nauki, w którym pracuje i dokumentuje codzienność od 1960 r. Zna wszystkie zakątki postawionego w 1955 r. gmachu, jego tajemnice i najlepsze anegdoty z 60-letniej historii. O zjazdach partii, Gagarinie, Jaruzelskim i Leninie, któremu obcięła brodę.
1955: NARODZINY PAŁACU // ND, 14.06, GODZ. 12.00

T

JEET THAYIL

(ur. 1959)– po raz pierwszy w Polsce. Indyjski poeta, muzyk i autor piosenek. Urodził się w Kerali, wykształcił w Hongkongu i Nowym Jorku. Jego pierwsza, hipnotyzująca powieść „Narkopolis“ znalazła się w finale nagrody Man Booker. Poetycka opowieść o Bombaju lat 70., palarniach opium, perwersjach i biedzie, a także o przemianie tej wielkiej metropolii ukazała się w Polsce wiosną. 
NARKOPOLIS. BIOGRAFIA BOMBAJU // ND, 14.06, GODZ. 18.00

KRZYSZTOF TOMASIK

(ur. 1978) – publicysta, biograf, działacz, związany m.in. z Krytyką Polityczną i magazynem „Replika“. Opublikował m.in. „Homobiografie“, „Gejerel“, redagował zbiór reportaży „Mulat w pegeerze“. Przybliżył socjalistyczny seksapil w książce „Seksbomby PRL-u“ – o pięciu kobietach, które podbiły polskie kino.
SEKSBOMBY PRL-U // SB, 13.06, GODZ. 20.00

MAGDALENA TULLI

(ur. 1955)– pisarka i tłumaczk. Za pierwszą powieść „Sny i kamienie“ otrzymała prestiżową nagrodę Kościelskich, kilkakrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Jedna z najważniejszych, osobnych autorek współczesnych. Jej dwie ostatnie książki – opowiadania „Włoskie szpilki“ i powieść „Szum“ tworzą autobiograficzną opowieść o rodzinie.
JAKA MATKA, TAKA CÓRKA? // ND, 14.06., GODZ. 14.00

TYMON TYMAŃSKI

(ur. 1968) – muzyk,artystyczny rewolucjonista. Błazen i sowizdrzał. Wywrotowiec i buddysta. Pomysłodawca, autor scenariusza i odtwórca głównej roli w filmie „Polskie gówno”. Karateka, kontrabasista, kompozytor i spiritus movens muzyki yassowej. Współtwórca m.in. zespołów Masło The Users, Tymon & The Transistors. Wydał bestsellerową autobiografię „ADHD“. Ty mrazem zadaje pytania.
BUDDA Z PRZEDMIEŚCIA // ND, 14.06, GODZ. 16.00

V

VIENIO

(ur. 1977) – raper, autor muzyki i tekstów, producent. Współtwórca Molesty – jednego z najważniejszych polskich zespołów hiphopowych. Pracował także jako dziennikarz prasowy i radiowy.
KSIĄŻKA MOJEGO ŻYCIA // SB. 13.06. GODZ. 12.00

ADAM WALICKI

Adam Walicki (ur. 1976) – muzyk i kompozytor. Absolwent Konserwatorium Królewskiego w Hadze, stażysta paryskiego IRCAM’u. Współpracuje z Nowym Teatrem w Warszawie. Jest autorem muzyki do filmów (m.in. „W imię”, „Sala samobójców”), audiobooków, słuchowisk radiowych oraz spektakli Teatru Telewizji.
WIECZOREM. W POSZUKIWANIU JERZEGO PILCHA // PT, 12.06, GODZ. 21.30 – UWAGA! OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!

HERBJØRG WASSMO

(ur. 1942) – po raz pierwszy w Polsce. Nagradzana i tłumaczona na wiele języków norweska powieściopisarka, autorka świetnie przyjętych u nas powieści „Księga Diny“ i „Stulecie“. Mistrzyni opowieści poświęconych losom kobiet i rodzin, prezentowanych na przestrzeni stuleci. Podczas Big Book Festival odbędzie się premiera jej nowej, autobiograficznej książki „Te chwile“.
TE CHWILE. ŻYCIE NAPISANE // ND, 14.06, GODZ. 12.00

DANNY WATTIN

(ur. 1973) – szwedzki pisarz o żydowskich korzeniach i z australijskim adresem. Jeden z najoryginalniejszych autorów skandynawskich, eksperymentuje z formą i stylem. Pisze dla dorosłych i dzieci, do gazet i do kina. „Skarb pana Isakowitza“ to osobista, inspirowana przeżyciami opowieść o podróży do przeszłości i poszukiwaniu rodzinnego skarbu, zakopanego w… Kwidzynie.
Honorowy patronat nad spotkaniem objęło Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin.
I COŻ, ŻE ZE SZWECJI? NA TROPIE POLSKICH KORZENI // SB, 13.06, GODZ. 14.00

JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI

(ur. 1952) – pisarz, chemik, fizyk, ekonomista i rybak dalekomorski. Mieszka we Frankfurcie nad Menem, pracuje w międzynarodowej firmie informatycznej, tworzy oprogramowanie dla chemików. Jest autorem bestsellerowych powieści, m.in. „Samotność w sieci“, „Grand“, zbiorów opowiadań „Intymna teoria względności“, „Sceny z życia za ścianą“.
BYŁ SOBIE POLAK, RUSEK I NIEMIEC. PRZECIW STEREOTYPOM // ND, 14.06, GODZ. 16.00

BARBARA WŁODARCZYK

(ur. 1960) – reporterka, publicystka telewizyjna. Spędziła w Moskwie pięć lat jako korespondentka TVP , teraz jest komentarorką polityczną TVP.
W słynnym cyklu „Szerokie tory” zrealizowała ponad 100 reportaży poświęconych życiu mieszkańców byłego ZSRR. Za cykl otrzymała m.in. Grand Press i The International Chicago Televisions Award. Opublikowała książkę „Nie ma jednej Rosji“.
BYŁ SOBIE POLAK, RUSEK I NIEMIEC. PRZECIW STEREOTYPOM // ND, 14.06, GODZ. 16.00

LUDWIKA WŁODEK

(ur. 1976) – pisarka, dziennikarka, socjolożka, prawnuczka Jarosława Iwaszkiewicza. Od kilkunastu lat zajmuje się Azją Środkową. Napisała o niej doktorat, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Wydała dwie książki: „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów” oraz „Wystarczy przejść przez rzekę“ o państwach Azji Centralnej. Pisuje także na tysiąc innych tematów m.in. do „Gazety Wyborczej” i „Travelera“.
W AZJI ŚRODKOWEJ, CZYLI NIGDZIE // ND, 14.06, GODZ. 12.00

Ż

JAKUB ŻULCZYK

(ur. 1983) – pisarz i dziennikarz, jeden z najpoczytniejszych autorów pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków, opublikował „Zrób mi jakąś krzywdę“, „Radio Armageddon“ i „Instytut“. Niedawno ukazała się jego nowa powieść „Ślepnąc od świateł“, za którą otrzymał nominację do Paszportu Polityki.
20 / 30 – BITWA POKOLEŃ // SOBOTA, 13.06, GODZ. 16.00