BIG BOOK FESTIVAL 2015

Trzecia edycja festiwalu miała miejsce w Warszawie w dniach 12–14 czerwca 2015 roku. W ciągu trzech dni festiwalowych odbyło się ponad 40 spotkań, warsztatów, gier, spacerów i dyskusji. Gośćmi festiwalu byli znakomici pisarze z kilkunastu krajów oraz Polski.
Zaproszenie do udziału w trzeciej edycji festiwalu przyjęli m.in.: wybitna białoruska reporterka, laureatka literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz, brytyjska pisarka, ikona współczesnej literatury imigranckiej Zadsie Smith, kontrowersyjna finlandzka pisarka Sofi Oksanen, polska pisarka Magdalena Grzebałkowska, najbardziej uznany powieściopisarz norweski Lars Saabye Christensen, jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich Władimir Sorokin, polska pisarka i dokumentalistka Katarzyna Bonda, powieściopisarz libański, jeden z najważniejszych współczesnych intelektualistów Bliskiego Wschodu Iljas Churi, polska poetka i pisarka Magdalena Parys, indyjski poeta i muzyk Jeet Thayil, jeden z najmocniej dyskutowanych pisarzy brytyjskich Hanif Kureishi, polski pisarz i dziennikarz Jakub Żulczyk, polski dziennikarz Artur Domosławski, polska pisarka i publicystka Joanna Bator, niemiecki pisarz, polska pisarka, satyryk, scenarzystka Maria Czubaszek i wielu innych.

Trzecia edycja festiwalu odbyła się pod hasłem „Człowiek nie pies i czytać musi”. Bohaterami festiwalu były nie tylko postaci związane z literaturą, ale także psy, towarzyszące im co dzień w czytaniu i pisaniu. Pisarze i dziennikarze: Katarzyna Bonda, Ludwika Włodek, Anna Janko, Mariusz Czubaj, Anna Król i Michał Nogaś wzięli udział w specjalnej sesji zdjęciowej, towarzyszącej festiwalowi i dowcipnie zachęcali do cieszenia się książkami. Festiwalowi towarzyszyła również instalacja ilustrująca długą historię związków ludzi pióra i psów.

Wydarzeniem specjalnymi Big Book Festival 2015 był spektakl multimedialny „Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha”. Na pofabrycznym dziedzińcu w samym centrum Warszawy, przy ulicy Hożej 51, nieopodal domu Jerzego Pilcha rozegrało się widowisko, w którym twórcy o pokolenie młodsi od autora, mówiąc własnym językiem zadają te same co pisarz pytania i oswajają podobne lęki. Dialogi narratorów splatają się z cytatami prozy, wywiadów prasowych, a także improwizowaną muzyką, projekcjami wideo oraz fragmentami filmów. Pomysłodawczynią spektaklu i autorką scenariusza była Anna Król. Udział w widowisku wzięli aktorzy Łukasz Simlat oraz Janusz Chabior muzykę graną na żywo skomponował Adam Walicki.

Po raz pierwszy w ramach wydarzenia powstało miasteczko festiwalowe, na którego terenie odbywały się wszystkie spotkania, warsztaty, a także wydarzenie specjalne – spektakl multimedialny „Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha”. Teren dawnej fabryki serów SerWar przy ul. Hożej 51, w samym centrum Warszawy, przemienił się w weekendową wytwórnię myśli i rozmów, w której w ciągu trzech dni zgromadziło się kilka tysięcy czytelników.