BIG BOOK FESTIVAL 2014 // PRZODEM DO TYŁU

TRANZYT
PARTNERAMI GŁÓWNYMI BLOKU BYLI FUNDACJA IM. HEINRICHA BÖLLA ORAZ NARODOWY BANK POLSKI.

POLSKA OD NOWA. Wystawa.
Pierwsze półrocze 1989 r. – Polska się zmienia. Pękają granice, rusza Okrągły Stół i wolna prasa. Co myślą, czują i mówią ludzie, gdy zaczyna się wolność? Opowieść o triumfie, zmęczeniu i nadziei zapisana w gazetach, zdjęciach, ulotkach i wypowiedziach. Jedyna wystawa archiwów społecznych współtworzona przez Ośrodek KARTA i publiczność Big Book Festival.
SOBOTA – NIEDZIELA 11.00-18.00, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25
Wystawa została przygotowana we współpracy z Fundacją Ośrodka KARTA.

POLSKA OD NOWA. Spacer z kuratorem.
Kurator wystawy Łukasz Bertram prowadzi przez ostatnie miesiące PRL i wydarzenia, które poprzedziły demokratyczne zwycięstwo “Solidarności”. Spacer przez ekspozycję pozwoli zrozumieć uczucia i myśli Polaków, którzy witali wolność niepewni i zmęczeni.
SOBOTA – NIEDZIELA 11.00-12.00, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH,UL. BRACKA 25.
Wystawa została przygotowana we współpracy z Fundacją Ośrodka KARTA.

HOMO ECONOMICUS. Debatują: Balcerowicz, Sedláček, Poole.
Polski ekonomista Leszek Balcerowicz, czeski myśliciel Tomáš Sedláček i brytyjski pisarz Steven Poole zmierzą się z pytaniem o wpływ wolnego rynku na ludzi. Czy po ’89 staliśmy się samodzielni, czy bardziej ulegli? Dlaczego relacje przypominają transakcje, a język staje się żargonem? Czy ekonomiści improwizują? Dyskusja o irracjonalności rynku i twardych regułach życia. Debata z tłumaczeniem. Prowadzi Dariusz Rosiak.
SOBOTA 13.00-15.00, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25
Partnerem debaty było Forum Obywatelskiego Rozwoju.

KTO TY JESTEŚ? Ćwiczenia z patriotyzmu dla najmłodszych.
Czy patriota może mieć pięć lat? Na ile sposobów można kochać swój kraj? Sprzątam śmieci. Nie marnuję wody. Kupuję bilet. Dużo czytam. Jestem patriotą. A Ty? Warsztaty dla dzieci w wieku 5-9 lat na podstawie książki Joanny Olech i Edgara Bąka. Prowadzenie: Sowaliska.
SOBOTA 13.00-14.30, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25. 
Partnerem wydarzenia było Wydawnictwo Wytwórnia.

ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA TRANSFORMACJI. Czyli kto grał i jak brzmiał w latach 90.
Agnieszka Szydłowska i Rafał Księżyk uruchamiają  taśmę muzycznych wspomnień. Najważniejsze piosenki o wolności, miłości i nowym początku. Uwielbiane gwiazdy, pierwsze wytwórnie, teledyski, importowane trendy. Przeboje, przy których nie wstyd się wzruszać. Goście specjalni: Tymon Tymański oraz Tytus.
SOBOTA 14.00-16.00, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25.
Partnerem wydarzenia było Wydawnictwo Literackie.

PAŃSTWO TO JA. Debatują: Templin, Worth, Bodnar, Szułdrzyński.
co nam państwo, a rządzącym – obywatele? O wzajemnych potrzebach i obowiązkach. O prozie sprawowania władzy, ideach i symbolach. O demokracji w XXI wieku i państwowości w zjednoczonej Europie. Rozmowa w międzynarodowym i międzypokoleniowym gronie: niemiecki działacz Wolfgang Templin, prawnik Adam Bodnar, blogger Jon Worth i publicysta Michał Szułdrzyński. Prowadziła: Paulina Wilk.
SOBOTA 16.00-18.00, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25

NIKOGO NIE MA W DOMU. Życie rodzinne po roku ’89.
Emancypantki w kuchni i dyrektorzy na urlopach tacierzyńskich. Nianie na zawołanie i zasiłki na cały rok. Rodzice na emigracji, a dzieci w sieci. Hipsterski lifestyle, szczęście na kredyt oraz miłość on-line. Czyli jak transformacja zmieniła polskie rodziny. Rozmawiają: Joanna Woźniczko-Czeczott, Małgorzata Sikorska, Agata Stanisz. Prowadził Grzegorz Sroczyński.
SOBOTA 17.00-18.30, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25
Partnerem spotkania jest Otwórz Książkę, ICM – Uniwersytet Warszawski.

LITERATURA W SIECI. Warsztaty cyfrowe dla gimnazjalistów. 
Workshop for young adults. Czy wyobrażacie sobie świat, w którym cała wiedza i twórczość są otwarte i dostępne za darmo? I co może wynikać ze zmiksowania tekstów Mickiewicza z hip-hopem? Ćwiczenia z dzielenia się talentem, nauką i dziełami artystycznymi. Praca z tekstami dostępnymi na wolnych licencjach, praktyczne warsztaty z przetwarzania i publikowania literatury w sieci. Tworzenie tekstów piosenek i muzyczne improwizacje z DJ Kwazarem.
NIEDZIELA – 11.00-13.00, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, BRACKA 25.
Współorganizatorem warsztatów było Narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020.

ECONOMY OF GOOD AND EVIL. Open lecture of Tomáš Sedláček. 
Tomáš Sedláček – Czech economist, writer and tutor reveals surprising nature of modern economy. An inspiring lecture which combines feelings, morality, myths and religion to show the irrational world of banks and money. Meet one of the most famous and rebelious minds in the world. The lecture is open to all English speakers. 
SUNDAY 12.00-14.00, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25

FACEPALM. THE JOYS OF WEBSPEAK. Open masterclass by Steven Poole. For young adults and web enthusiasts.
Steven Poole – British writer, publicist and cirique talks on web language and new words created on-line. Is webspeak becoming a new global language all of us need to understand? How new words are born, what are the new modes of expression on-line and why internet is not spoiling our love of long read nor harming literary standards. Listen to the author of “Unspeak” and “Trigger Happy”. Ask questions and discuss! The masterclass is directed to young adults (12-16), but if you’re eager to know, join us! 
For English speakers only.
SUNDAY 14.00-15.00, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25
The masterclass is organized in cooperation with Narodowe Centrum Kultury and is a part of National Program of Readership Development 2014-2020.

NIEZAPOMNIANY VHS. Pokaz home video 1989-2014. Przynieś własną taśmę, magnetowidy czekają.
 
Grille ogrodowe, wielkomiejskie wesela, pamiątki z komunii i wakacje w Bułgarii. Co nagrywaliśmy na taśmy video po roku ’89? Sukces i zmierzch kaset VHS. Krępujące wspomnienia i sentymentalne pamiątki. Zapraszamy na pokaz home video oraz do prezentowania własnych zbiorów na magnetowidach.
NIEDZIELA 12.00-16.00, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25

JAK PRZECZYTAĆ MILION KSIĄŻEK? Kultura i nauka bez granic.
Jak przeczytać milion książek? Czy wiedza i twórczość mają granice?  Czy świat cyfrowy ma własną pamięć i historię? Czy ludzki mózg potrafi poznać i zrozumieć wszystko? Analitycy i badacze w przystępny sposób odsłaniają wirtualne prawdy. Rozmawiają: Maria Erhenberg, Łukasz Bolikowski, Zbigniew Osiński, Marcin Wilkowski. Prowadził: Jakub Demiańczuk.
NIEDZIELA 13.00-14.30, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25.
Partnerami spotkania byli Otwórz Książkę, ICM – Uniwersytet Warszawski oraz Ambasada Szwecji.

CYBERPUNK. Medialna e-rewolucja.
 Co to jest demokracja cyfrowa i co trzeba umieć, by należeć do społeczeństwa informacyjnego? Czy prawdziwi buntownicy istnieją tylko w Internecie? Komu grozi cyfrowy analfabetyzm? Dyskusja specjalistów i laików o tym, jak kultura sieciowa zmienia świat. I jak nie przegapić rewolucji. Rozmawiają: Justyna Jasiewicz, Anna Mazgal, Piotr Siuda, Grzegorz Stunża. Prowadził: Paweł Siwek. NIEDZIELA 15.00-16.30, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25
Partnerem spotkania byli Otwórz Książkę, ICM – Uniwersytet Warszawski

CZUŁY PRZEDSIĘBIORCA. Jak zarabiać i pomagać odpowiedzialnie.
Kupcy o wielkim sercu. Współczujący bukmacherzy. Prezesi ze skłonnością do filantropii. Czy możliwy jest mariaż zysku z dobroczynnością? Czy empatyczny Stanisław Wokulski z “Lalki” i głodny sukcesu Karol Borowiecki z “Ziemi obiecanej” mają potomków w nowej literaturze? Jak zarabiać odpowiedzialnie i pomagać innym – opowiadają eksperci oraz biznesmeni. Rozmawiają: Małgorzata Falis, Justyna Januszewska, Jan Jabłkowski. Prowadzi Marcin Dobrowolski.
NIEDZIELA 15.00-16.30, UL. BRACKA 25.
Partnerem spotkania było Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

RÓBMY WIEŚ W MIEŚCIE. O Polsce tu i tam.
Sylwia Chutnik – pisarka warszawska, matka wielkomiejskich “Cwaniar” oraz Andrzej Muszyński, czuły portrecista wiejskiej “Miedzy” szukają drogi ze wsi do miasta i z powrotem. Czy istnieją dwie Polski? Kto ucieka z miasta i o czym marzą na wsi? Czy światy rozdzielone można posklejać pisaniem? Dwoje młodych autorów spotyka się w pół drogi. Spotkanie prowadziła Katarzyna Nowak.
NIEDZIELA 17.00-18.30, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25

TAKA PIĘKNA HISTORIA
PARTNERAMI BLOKU SĄ DOM WYDAWNICZY PWN, WYDAWNICTWO LITERACKIE ORAZ HOTEL BRISTOL.

BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ. Arystokracja na co dzień i ziemiański savoir-vivre. Co było wolno, a czego nie na ziemiańskim dworze? Jak usiąść, wstać i tańczyć, gdy jest się damą? Czym był mezalians i jak świętowano w przedwojennej Polsce. I czy udało się zachować maniery w siermiężnej PRL. Arystokratyczny savoir-vivre bez woalki. Rozmawiają Agnieszka Janiak Jasińska, Aleksadra Łuczak-Brydak. Prowadziła Monika Małkowska.
SATURDAY 14.00-15.30, CAFE BRISTOL, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 42/44

CUKIER KRZEPI! Kto i jak reklamował się przed wojną.
Najsłynniejsze hasło reklamowe międzywojnia “Cukier krzepi” i dowcipne anonse  na łamach “Wiadomości Literackich”. Reklama dźwignią handlu, czyli jak promowano dobra i usługi przed rokiem 1939? Słynne afisze, reklamy, szyldy, ulotki – dowcip i styl, za jakim tęsknimy.
SOBOTA 12.00-13.30, CAFE BRISTOL , KRKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 42/44

KOBIETY IGŁY. Najlepsze polskie agentki.
Piękne, błyskotliwe, dyskretne i śmiertelnie niebezpieczne. Oto Igły – najsłynniejsze agentki polskiego wywiadu. Toczyły wojnę z Hitlerem i totalitaryzmem, ryzykowały, milczały, przemycały tajemnice. Opowieść o dziewczynach gotowych na wszystko. Opowiadał Marek Łuszczyna, prowadzi Agnieszka Horaczy.
NIEDZIELA 12.00-13.30.  CAFE BRISTOL BRISTOL, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 42/44

RAUTY, DANCINGI I PRYWATKI. Życie kulturalne w Polsce lat 60.
Najbarwniejsza dekada w szarym PRL. Czas Kameralnej, Hybryd, Marka Hłaski i Kabaretu Starszych Panów. Niekończące się imprezy i dewizowe przyjęcia. Spotkanie z rozbawionym światem artystycznym, który przeminął. Rozmawiają Wojciech Kałużyński i Andrzej Klim. Prowadził Łukasz Maciejewski.
NIEDZIELA 14.00-15.30, CAFE BRISTOL, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 42/44

WIELKA WOJNA.  Polskie nadzieje na niepodległość.
Mija 100 lat od zamachu na arcyksięcia Ferdynanda. Jak i dlaczego doszło do wybuchu wielkiej wojny? Roztańczona Europa u progu katastrofy i Polska coraz bliżej niepodległości. Okopy i fronty pierwszej w historii wojny, która pochłonęła cały świat.
NIEDZIELA 16.00-17.30, CAFE BRISTOL, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 42/44

BRISTOL. SEKRETNE PRZEJŚCIE. Spacer literacki po słynnym hotelu. Dziennikarka Agnieszka Obszańska i concierge najsłynniejszego w Polsce hotelu zapraszali na niecodzienną podróż do przeszłości, czyli wycieczkę po wnętrzach Hotelu Bristol, gdzie powstawały dzieła sztuki, książki i tworzyła się historia.
SOBOTA 17.00 i 17.30, NIEDZIELA 17.00 i 17.30, HOTEL BRISTOL, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 42/44

GIGANCI LITERATURY // LITERARY GIANTS
PARTNERAMI BLOKU SĄ: WYDAWNICTWO LITERACKIE, GW FOKSAL ORAZ WYDAWNICTWO CZYTELNIK.

KSIĄŻKI NA KILOGRAMY. Tanie kupowanie dla siłaczek i siłaczy.
Akcja realizowana wspólnie z Księgarnią Naukową im. Bolesława Prusa. Dwa razy dziennie można kupić tyle książek z zapasów księgarni, ile zmieści się na wadze. Kupujących poprosimy o przekazanie jednego wybranego tomu bibliotece w mieszkaniu terapeutycznym.
SOBOTA 10.00-12.00 ORAZ 16.00-18.00, KSIĘGARNIA NAUKOWA IM. BOLESŁAWA BRUSA, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 7

RĘKOPIS, KTÓRY MÓWI. Jak czytać przeszłość.
Rozmowa ze specjalistami, którzy badają tajemnice starych rękopisów oraz z edytorami, którzy opracowują je do druku. O tym, co kryje w sobie pismo, czy warto zwracać uwagę na styl i jak czas chroni dawne sekrety. Rozmawiają: Ewa Dubas-Urwanowicz Ewa, Jerzy Kaliszuk. Prowadziła Katarzyna Borowiecka. SOBOTA 12.00-13.30, KSIĘGARNIA IM. B. PRUSA, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 7

MOJA WALKA. Spotkanie z Karlem Ove Knausgardem.
Autobiograficzną powieść Karla Ove Knausgarda krytycy nazwali norweską wersją “W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta. W rodzinnej Norwegii co szósty mieszkaniec postawił tę książkę na swojej półce. Nie obyło się bez skandali i pozwów ze strony urażonej rodziny. Czytanie bez znieczulenia. Prowadzi: Paweł Goźliński.
SOBOTA 15.00-17.00, DOM ARTYSTY PLASTYKA, UL. MAZOWIECKA 11

BEZ RĘKAWICZEK. Spotkanie z Jonasem Gardellem.
Pisarz, komik i showman. Nazywany “nadwornym homeseksualistą Szwecji”, wyklinany i ceniony. Spotkanie z autorem głośnej powieści “Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek”, okrzykniętej gejowską lovestory. Prowadziła Katarzyna Tubylewicz.
NIEDZIELA 13.00-14.30, DOM ARTYSTY PLASTYKA, UL. MAZOWIECKA 11

HA-HA! KOGO ŚMIESZY ADOLF H. Spotkanie z Timurem Vermesem.
Czy zło jest zabawne? Kto się śmieje z Hitlera? I kiedy dowcip jest dobrą lekcją historii? Spotkanie z niemieckim pisarzem Timurem Vermesem, autorem bestsellerowej powieści “On wrócił”. Prowadziła Adriana Prodeus.
NIEDZIELA 17.00-18.30, DOM ARTYSTY PLASTYKA, UL. MAZOWIECKA 11

W POSZUKIWANIU POWIEŚCI DOSKONAŁEJ. Świat kontra literaci. // IN SEARCH OF A PERFECT NOVEL. The universe versus the writers. Czy możliwe jest dziś pisanie powieści? O gustach czytelników i marzeniach pisarzy, konwencjonalnych pomysłach i nowoczesnych konstrukcjach. Rozmawiają Gavin Extence i Ignacy Karpowicz. Prowadził Juliusz Kurkiewicz.
NIEDZIELA 15.00-16.30, DOM ARTYSTY PLASTYKA, UL. MAZOWIECKA 11

WARSZAWA ZŁEGO.
 Zło w mieście. Powojenne pejzaże, życie na gruzach, przestępcy na ulicach. Niebezpieczna Warszawa lat 50., zapisana w najsłynniejszej powieści Leopolda Tyrmanda. Wspólne oglądanie i rozmowa o wystawie  “Ulice Złego”. Prowadzą Joanna Pogorzelska i Cezary Polak.
NIEDZIELA 15.00-16.30, MUZEUM LITERATURY, RYNEK STAREGO MIASTA 20

CAŁY TEN IWASZKIEWICZ
PARTNEREM WYDARZEŃ JEST MUZEUM IM. A. I J. IWASZKIEWICZÓW W STAWISKU ORAZ WKD

IWASZKIEWICZ W KADRZE. Pokaz kronich filmowych.
Wybór kilkunastu kronik filmowych z archiwów Filmoteki Narodowej z lat 1947-1980. Jarosław Iwaszkiewicz: znany literat, poseł na sejm i człowiek domowy. Targi książki, oficjalne delegacje i ukochane Stawisko.
SOBOTA17.00-18.00, SCHODY RUCHOME PRZY TRASIE W-Z, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCI 89

IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE. Maraton literacki z udziałem gwiazd.
Maraton czytania i interpretowania utworów znakomitego prozaika i poety. Sześć godzin, dwanaście utworów, kilkunastu słynnych ludzi. Utwory najpopularniejsze oraz zaskakujące, jeszcze nieodkryte. W scenerii Zamku Królewskiego i trasy W-Z. Na ruchomych schodach – w górze, w dole i pomiędzy.
SOBOTA 18.00-24.00, SCHODY RUCHOME PRZY TRASIE W-Z, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 89

LITERACKI RETRO-PIKNIK W STAWISKU. Spotkanie w domu pisarza
Spotkanie z Jarosławem Iwaszkiewiczem w dawnym stylu. Spotkania i rozmowy w rezydencji na Stawisku – sypialni, gabinecie i bibliotece. Badminton, krokiet i ulubione przekąski Iwaszkiewiczów. Stroje z epoki mile widziane. Prowadziła Magdalena Mikołajczuk, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia.
NIEDZIELA 12.00-15.00, PODKOWA LEŚNA, UL. GOŁĘBIA 1.

ŚWIAT I LUDZIE

WITAJCIE W EUROPIE. Przypisy do transformacji.
Młodzi reporterzy, badacze i pisarze wymieniają opowieści i obserwacje z bliskiej zagranicy, która – podobnie jak Polska – od ćwierćwiecza jest “w drodze do Europy”. O transformacji na peryferiach – zmianach na wschodnich i południowych rubieżach europejskiej kultury, wspólnych aspiracjach i rozmaitych przeszkodach rozmawiali Małgorzata Rejmer i Ziemowit Szczerek. Pyta równie młody Michał Nogaś.
SOBOTA 15.00-16.30, DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, AL. JEROZOLIMSKIE 50.

DONIESIENIA Z KRAJU. Reportaż społeczny 1989-2014.
Najsłynniejsze reportaże społeczne ostatnich 25 lat. Wiadomości z prowincji i wielkich miast, małe wydarzenia i duże afery. Głosy z daleka, bliskie dramaty. Spotkanie z reporterami, którzy dokumentują polskie życie. Goście: Lidia Ostałowska, Juliusz Ćwieluch, Anna Sekudewicz. Prowadził Michał Nogaś. SOBOTA 17.00-18.30, DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, AL. JEROZOLIMSKIE 50

DEPESZE ZAGRANICZNE. Reporter na marginesie świata.
Dlaczego interesujemy się dalekim światem? Po co reporterzy opowiadają nam o RPA, Ugandzie i Rosji? Czy globalna wioska kurczy się, czy rozrasta? Rozmowa o sensie zagranicznego reportażu z jego autorami. Goście: Wojciech Jagielski, Jacek Hugo-Bader i Barbara Włodarczyk. Prowadził Michał Nogaś
.NIEDZIELA 14.00-15.30, DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, AL. JEROZOLIMSKIE 50

PROSTO Z SALI SĄDOWEJ. Od Sprawy Gorgonowej do Masy.
Historia reportażu sądowego w pigułce. Od Sprawy Gorgonowej do rewelacji polskiego gangstera Masy. Reportażyści, dokumentaliści i sprawozdawcy sądowi tworzą prawdziwą opowieść o tym, jak działa wymiar sprawiedliwości. Goście: Monika Piątkowska, Michał Majewski, Katarzyna Bonda, Maciej Duda. Prowadziła Kamila Baranowska.
NIEDZIELA 16.00-17.30, DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, AL. JEROZOLIMSKIE 50

JEJ PORTRET. WARSZAWA W FILMIE I POWIEŚCI 
Warszawa jako podmiot literacki. Najsłynniejsze historie ze stolicą w tle – filmy i książki, które nie mogłyby powstać, gdyby nie ona.Rozmawiają: Wiesław Godzic, Agnieszka Ogonowska, Karol Mórawski, Michał Cichy. Prowadziła Małgorzata Kwiecień. NIEDZIELA 18.00-19.30, DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, AL. JEROZOLIMSKIE 50

KINO I FOTOGRAFIE NA DWORCU:

HRABAL: POKAZ FILMÓW DOKUMENTALNYCH  -„Makabratura” i  „Nudne popołudnie” .
Czeski pisarz w filmach. 100. urodziny autora.
SOBOTA 18.30-19.00 DWORZEC WARSZAWA ŚRÓDMIEŚCIE, AL. JEROZOLIMSKIE 50

HRABAL: OBRAZ I DŹWIĘK
Fotograficzne wspomnienie czeskiego pisarza w stulecie urodzin.
NIEDZIELA 19.30-20.00 DWORZEC WARSZAWA ŚRÓDMIEŚCIE, AL. JEROZOLIMSKIE 50

Partnerem pokazów było Czeskie Centrum. 

KINO WOLNOŚĆ. 

Dreszcze Reż. Wojciech Marczewski – pokaz na dworcu.
50-tych, nastolatki na obozie indoktrynacyjnym. Dziecięca wrażliwość w zderzeniu ze stalinizmem. Znakomity film już dzień po premierze zakazany przez komunistyczną cenzurę. SOBOTA 19.00 DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, AL. JEROZOLIMSKIE 50

Przypadek. Reż. Krzysztof Kieślowski – pokaz na dworcu
Witek próbuje wskoczyć do ruszającego pociągu. Od tego, czy zdąży, zależy wszystko. Trzy alternatywne wersje jego życia splatają się w zaskakującym zakończeniu. Filozofia i polityka w mistrzowskim filmie, zatrzymanym przez cenzurę na sześć długich lat. NIEDZIELA 20.00 DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, AL. JEROZOLIMSKIE 50

Partnerami pokazów są: Fundacja Kino Polska, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, telewizja Kino Polska. Pokaz jest częścią objętego Patronatem Prezydenta RP projektu Kino Wolność.

MIASTO KOBIET

UZALEŻNIONIA. Zapiski z życia w nałogu. Spotkanie z Sonją Vukovic.
Spotkanie z Sonją Vukovic, autorką wywiadu rzeki “Christiane F. Życie mimo wszystko”, jedyną dziennikarka, z którą od wielu lat rozmawiała najsłynniejsza narkomanka świata. Christiane F. W latach 70.tych zyskała sławę dzięki książce “My dzieci z Dworca Zoo. Dziś opowiada, jak przetrwała ostatnie 30 lat. Prowadził Rafał Betlejewski. 
SOBOTA 14.00-15.30, BAR STUDIO, PLAC DEFILAD 1, PAŁAC KULTURY I NAUKI.
Partnerem spotkania było Wydawnictwo Iskry.

SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET. Debatują: Penn, Gluza, Niewińska, Wujec. 
Historia opozycji demokratycznej w Polsce to przede wszystkim opowieść o mężczyznach. Zaangażowanie pań pozostało niewidoczne. Czas to zmienić. Porozmawiajmy o kobietach – o ich roli w budowaniu demokracji. Gdzie jest ich pełno, a gdzie wciąż za mało. Debata z udziałem Shany Penn, autorki książki “Sekret Solidarności” oraz Ludwiki Wujec, Aleksandry Niżyńskiej (Instytut Spraw Publicznych) i Alicji Wancerz-Gluzy. Debatę powadzi Maria Klaman, Krytyka Polityczna.
SOBOTA 16.00-17.30, BAR STUDIO, PLAC DEFILAD 1, PAŁAC KULTURY I NAUKI.
Partnerem debaty jest Krytyka Polityczna.

SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET. Przedpremierowy pokaz trailera filmu. Pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego – zobaczymy wybrane i zmontowane fragmenty. Opowieść o zapomnianych bohaterkach solidarnościowej rewolucji, ale też ich portret współczesny. System się zmienił, ale one wciąż walczą o lepszą rzeczywistość. Bohaterkami filmu są: Henryka Krzywonos – Strycharska, Barbara Labuda, Helena Łuczywo, Jadwiga Staniszkis i wiele innych.
SOBOTA 18.00-18.30, BAR STUDIO, PLAC DEFILAD 1, PAŁAC KULTURY I NAUKI.
Partnerem pokazu jest Krytyka Polityczna.

ZAKAZANY JĘZYK. Kobiety o erotyce.
Tylko dla kobiet, tylko w półmroku. Zakazane słowa, pożądanie, głosy miłości. Tematy tabu i ukryte pragnienia. Anaïs Nin i Michalina Wisłocka tworzą nowy język. Kobiety mówią o erotyce. Bez tajemnic. Rozmawiają: Ewa Wołkanowska Kołodziej, Iza Klementowska, Violetta Ozminkowsky, Agnieszka Taborska. Prowadziła Anna Luboń.
NIEDZIELA 18.00-19.30, BAR STUDIO, PLAC DEFILAD 1, PAŁAC KULTURY I NAUKI
Partnerem spotkania jest wydawnictwo Prószyński Media.

SŁOWA I SŁÓWKA

SZWEDZKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH. Sparing literacki. 
Bitwa na tłumaczenia. Literacki sparing. Strofy Abby przeciw wersom Strindberga. Lindgren kontra Mankell. Spotkanie amatorów, którzy chcą spróbować sił jako tłumacze z języka szwedzkiego. Sportowe oblicze literatury. Rywalizacja dwóch drużyn,  wspieranych przez  doświadczone tłumaczki – Katarzynę Tubylewicz I Dominikę Górecką.
SOBOTA 16.00-17.30, AMBASADA SZWECJI, UL. BAGATELA 3.
Partnerem wydarzenia była Ambasada Szwecji, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, festiwal Odnalezione w tłumaczeniu, Instytut Polski w Sztokholmie.

OD STÓP DO SŁÓW. Pierwszorzędny humor polski:Od Picadora do Kabaretu Starszych Panów.
Od Picadora do Kabaretu Starszych Panów. Skecze, monologi i satyry. Hemar, Jaroszy, Tuwim, Osiecka, Przybora, Wasowski. i inni.Czym były słynne szopki, kto wymyślił Cyrulika, czego nie cierpiała Kalina Jędrusik i czy Osiecka bywała zabawna. Spotkanie z humorem z najwyższej półki. Janusz R. Kowalczyk, Paweł Szlachetko, Wojciech Kałużyński. Prowadziła Magdalena Mikołajczuk, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia.
SOBOTA 14.00-15.30, KSIĘGARNIA IM. B. PRUSA, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 7

KANAPA NA RYNKU. Spotkanie z laureatką nagrody Europejski Poeta Wolności Dortą Jagić.
Spotkanie z chorwacką poetką Dortą Jagić, laureatką tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu EUROPEJSKI POETA WOLNOŚCI za tomik „Kanapa na rynku”. Prowadziła Kazimiera Szczuka.
NIEDZIELA 15.00-16.30, BAR STUDIO, PLAC DEFILAD 1, PAŁAC KULTURY I NAUKI.
Partnerem spotkania jest Nagroda Europejski Poeta Wolności.

DUŻE SŁOWA. Poeci czytają swoje utwory. Pokój audio.
Jarosław Iwaszkiewicz, Zbigniew Herbert, Julian Tuwim, Halina Poświatowska i Wisława Szymborska. Prawdziwe głosy. Najsłynniejsze wiersze czytane i interpretowane przez autorów. Posłuchaj nieznanych nagrań z archiwum Polskiego Radia.
SOBOTA-NIEDZIELA 11.00-18.00, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25.

ĆWICZENIA TERENOWE 

Z wizytą u Marii Dąbrowskiej
Polska Virginia Woolf. Mistrzyni stylu i życia. W kwiatach kochała się równie mocno w kwiatach co w ludziach, bez względu na płeć. W przerwach od pisania chodziła na ślizgawkę. Zajrzyjcie na herbatkę na Polną. Literacki spacer po rezydencji Marii Dąbrowskiej. 
SOBOTA 12.00-12.30, ul. Polna 40/31.

Z wizytą u Stefana Żeromskiego
Na Zamku Królewskim mieszkali nie tylko królowie. Na 120 metrach urządził się tu autor „Przedwiośnia” wraz z rodziną. A Reymont, Tuwim, Stryjewski wpadali nie tylko z literacką wizytą. Literacki spacer przez życie i twórczość mistrza pozytywizmu.
SOBOTA 14.00-15.30, ZAMEK KRÓLEWSKI, Plac Zamkowy 4

Z wizytą u Władysława Broniewskiego
Równie dobrze władał bronią, co piórem. Tłumaczył rosyjskie bajki, songi Brechta, walczył u boku Andersa, a w Jerozolimie założył pismo literackie. Uczył naród zakładać bagnet na broń. Państwo odwdzięczyło mu się nietuzinkową willą. Literacka wizyta w rezydencji Władysława Broniewskiego.
NIEDZIELA 17.00-18.00, ul. Jarosława Dąbrowskiego 51

W SALONIKU BOYA
Mnich i deprawator, wielki pisarz i autor drobnych „Słówek”, publicysta i genialny tłumacz – to jedna i ta sama osoba, czyli Tadeusz Żeleński vel Boy. Czy pod maską tego prześmiewcy można znaleźć duszę wrażliwego artysty? Jak mógł mieszkać lekarz śniący po nocach o żonie Przybyszewskiego? Musicie się przekonać sami. Zapraszamy do Salonu Boya. Oprowadzał Wiesław Uchański.
SOBOTA 16.30-18.00, ul.Smolna 11 (siedziba Wydawnictwa Iskry).

NA TROPIE KAWIARNI LITERACKICH
Literaci przy kawie: Ziemiańska, Pod Pikadorem, Kresy, Pod Wróblem i inne. Legendarne miejsca, wielkie romanse i wiersze na serwetkach. Spacer śladami kwiarnianej literatury dwudziestolecia międzywojennego. Obowiązują zapisy: spotkania@big-book.pl. Początek trasy: Rondo de Gaulle`a, pomnik marszałka. NIEDZIELA 13.00-14.30.

PO ŚLADACH AGNIESZKI OSIECKIEJ
Agnieszka Osiecka pisała z nudów i zwykle dla żartu, a był wtedy maj i pachniała Saska Kępa. Trasę zaczyna lampka koniaku przy ulicy Francuskiej 31. A dalej poprowadzi piosenka. Poczatek trasy: Rondo Waszyngtona, przy Galerii Milano.
NIEDZIELA 15.00-16.30.

W SAMO POŁUDNIE. Rekord świata w czytaniu.
Bicie rekordu świata w liczbie osób czytających jednocześnie na wolnym powietrzu. Każdy z uczestników zostanie zarejestrowany, otrzyma numer i odda się czytaniu wśród innych miłośników literatury. Przynieś ulubioną książkę lub wypożycz z plenerowej czytelni.
NIEDZIELA 12.00-12.30, REJESTRACJA / REGISTRATION STARTS 11.00, PASAŻ WIECHA U ZBIEGU Z UL. CHMIELNĄ

DLA MAŁYCH I DUŻYCH // BIG & SMALL
PARTNERAMI BLOKU SĄ: STACJA MURANÓW, WYDAWNICTWO WYTWÓRNIA, WYDAWNICTWO ZAKAMARKI ORAZ KRYTYKA POLITYCZNA.

SMAK POKOLEŃ. Rodzinne gotowanie wspomnień.
Jak smakuje bliskość? Czy w jedzeniu można przechować szczęśliwe chwile? Siła kuchennych tradycji i rodzinnych przepisów objawi się podczas międzypokoleniowego gotowania pierogów nadziewanych wspomnieniami. Prowadzą Magda i Paweł Bravo. Zapraszamy duety: dorosły opiekun z dzieckiem od lat 5.
SOBOTA 12.00-14.00, STACJA MURANÓW, UL. ANDERSA 13

WSPÓŁPRACA. Przewodnik dla dzieci.
Współpraca to wspólne mycie samochodu i rozstawiony razem namiot. Wspólnie upieczone ciasto lepiej smakuje, a zbudowany we dwoje szałas lepiej się trzyma. Na co dzień współpracują też mrówki, pszczoły i słonie. A ludzie razem dokonują wielkich rzeczy. Warsztaty dla dzieci od 8 do 13 lat. Prowadziły Ewa i Elżbieta Okroy. 
SOBOTA16.00-17.30, STACJA MURANÓW, UL. ANDERSA 13

WIEM, CO KUPUJĘ. Jak pragnąć i kupować mądrze.
Guidebook for children. Ile kosztuje przyjemność i czego nie można mieć za pieniądze? Kiedy lepiej się z kimś podzielić i po co oszczędzać? Zabawa plastyczna i finansowa dla dzieci od 6 do 9 lat. Prowadziła Magda Bravo.
NIEDZIELA 11.00-13.00, STACJA MURANÓW, UL. ANDERSA 13

RODZINNE BAJKOPISANIE. Opowieść tworzona na żywo.
Oto bajka samograjka. Mali i duzi improwizują, tworząc opowieść, która plecie się i snuje aż do szczęśliwego zakończenia. Kasia Stoparczyk zaprasza do wspólnego pisania niestworzonych historii. Czekamy na duety: dorosły opiekun z dzieckiem od lat 5. Prowadziła Kasia Stoparczyk.
NIEDZIELA 14.00-15.30, STACJA MURANÓW, UL. ANDERSA 13

SŁOWA, KTÓRYCH NIE MA. Wymyślanie nowego języka.
gdyby tak krzesło nazywało się blombadur, zaś tamburyn został niwlokiem? Jaki byłby świat, gdybyśmy opisali go na nowo? I co by było, gdyby słowa… rosły na drzewach? Kasia Stoparczyk zaprasza do zabawy w duetach: dorosły opiekun z dzieckiem od lat 5. Prowadziła Kasia Stoparczyk.
NIEDZIELA 16.00-17.30, STACJA MURANÓW, UL. ANDERSA 13

LEŻAKOWANIE Z CZYTANKAMI
SOBOTA-NIEDZIELA 11.00-18.00

LITERATURA DLA KUCHAREK

GURUME MENGA: MANGA SMAKOSZY – japoński komiks kulinarny
„Gurume” to japońska wymowa „gourmet”. Komiksy o filetowaniu ryb, uprawie wina, włoskiej restauracji i przygodach kulinarnych to rozbudowana dziedzina literatury. Wykład Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałeks, pecjalistki w dziedzinie kuchni japońskiej i jej związków z kulturą Japonii i rozmowa z obserwatorką cywilizacji japońskiej.  
SOBOTA 15.00-16.30 BAR PRASOWY, MARSZAŁKOWSKA 10/16

MIĘDZY LITERATURĄ FAKTU A KLUBEM WZAJEMNEJ ADORACJI. Polska recenzja kulinarna po 1989 roku. 
Po 1989 roku recenzja kulinarna jako gatunek literacki odrodziła się w Polsce po półwieczu nieistnienia. Co nią jest, a co ją udaje? Czy istnieje nadal? Dyskusja praktyków i co ciekawsze teksty. Ola Lazar, Piotr Bikont, Łukasz Modelski. SOBOTA 17.00-18.30

JAKI SMAK, TAKA CYWILIZACJA. Dumas, Balzac, Grimod de la Reyniere – początki francuskiej krytyki kulinarnej.
Autorzy literatury francuskiej XIX wieku stworzyli kanon pisania o jedzeniu, który oddziałał na Europę. Od „Wielkiego słownika kuchni” Alexandre’a Dumas, poprzez szczegółowe opisy restauracji w „Komedii ludzkiej” po początki recenzji kulinarnych. Rozmowa czytelników. Prowadzili Wanda Klenczon i Łukasz Modelski.
NIEDZIELA 15.00-16.30

KUCHNIA TRANSFORMACJI. Od parówek po kanadyjsku do kurczaka z ananasem. 
Kultura kulinarna gospodarki niedoboru, kuchenne wynalazki stanu wojennego, poszukiwania lat 80. i eklektyczna kuchnia okresu transformacji. Literatura kulinarna i egzotyczne przepisy we wspomnieniach gotujących świadków epoki i otwartych warsztatach. Goście: Tessa Caponi-Borawska, Juliusz Donajski, Bogusław Deptuła. Prowadził Łukasz Modelski.
NIEDZIELA 17.00-19.00