HOTEL BRISTOL

Kryształowa, przezroczysta winda zabierała osiem osób na 6 piętro z szybkością 10 cm/s. Hotel przed i po wojnie odwiedzali artyści – od Kossaka i Kiepury po Rolling Stonsów i Tinę Turner. Podczas BBF odkryjemy literackie i artystyczne historie zaklęte w hotelowych wnętrzach.
Krakowskie Przedmieście 42/44 

DOM ARTYSTY PLASTYKA // ARTIST’S HOUSE

Kiedyś Nowy Świat był na Mazowieckiej. W słynnej „Ziemiańskiej“ straż przy stoliku Skamandrytów pełnił poeta Jan Lechoń z pomocą „morderczego dowcipu“. Naprzeciwko, pod numerem 11 – mieści się siedziba Związku Artystów Plastyków  do której zapraszamy na spotkania z GIGANTAMI LITERATURY.
Mazowiecka 11a

KSIĘGARNIA NAUKOWA IM. BOLESŁAWA PRUSA // BOLESŁAW PRUS ACADEMIC BOOKSHOP

W neorenesansowej kamienicy projektu Henryka Marconiego mieści się księgarnia założona tuż po wojnie. Jej literacki patron umieścił tu sklep Stanisława Wokulskiego, głównego bohatera „Lalki”. Kawiarnia będzie gospodarzem wybranych spotkań bloku GIGANCI LITERATURY.
Krakowskie Przedmieście 7  

BAR STUDIO

Bar, centrum dyskusji i kultury założone w jednym z 3 288 pomieszczeń Pałacu Kultury. Kontynuacja kultowego lokalu Chłodna 25. Wszystkie pomieszczenia Pałacu mają swoich mieszkańców – w podziemiach zatrudniono 18 kotów odpowiedzialnych za łapanie gryzoni, a ich dokarmianiem zajmuje się specjalny pracownik.
Bar Studio gości spotkania bloku MIASTO KOBIET.
Plac Defilad 1, PKiN  

TEATR STUDIO // STUDIO THEATRE

Józef Szajna, założyciel teatru, próbował za pomocą sztuki uporządkować panujący po wojnie w Polsce chaos. Zadanie okazało się nieosiągalne. Dzielnie pomagał mu w tym słynny STS i jego program “Kabaret stypendystek ZUS-u”. Teatr Studio będzie gościć nasze spotkania z bloku MIASTO KOBIET.
Plac Defilad 1, PKiN  

MUZEUM LITERATURY IM. ADAMA MICKIEWICZA // ADAM MICKIEWICZ LITERATURE MUSEUM

Muzeum powstało tu po II wojnie światowej. Pierwszy dyrektor Janusz Odrowąż Pieniążek heroicznie i z poświęceniem zdobywał eksponaty i  rękopisy. Najcenniejszy mickiewiczowski autograf przewiózł w parcianej, zielonej teczce z Komorowa kolejką E.K.D.
W czasie festiwalu zapraszamy na spotkanie i spacer przez  odtworzoną tu WARSZAWĘ ZŁEGO .
Rynek Starego Miasta 20 

DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE // WARSZAWA ŚRÓDMIEŚCIE RAILWAY STATION

Na dworcu powstał teledysk słynnego musicalu „Metro“, wielkiej produkcji z początku lat ’90. Perony udawały stację metra, której Warszawa wówczas jeszcze nie posiadała. Na czas festiwalu zatrzymamy się tutaj, by porozmawiać o literaturze faktu – ludziach w ruchu i początkach reportażu. Zapraszamy na spotkania bloku ŚWIAT I LUDZIE.
Aleje Jerozolimskie 50

SCHODY DO TRASY W-Z // MOVING STAIRCASE TO W-Z ROUTE

Pierwsze ruchome schody w Polsce, ruszyły w 1949 r. Wznieśli je radzieccy budowniczowie moskiewskiego metra, którzy na pamiątkę udekorowali podziemny tunel socrealistycznymi płaskorzeźbami o znaczących tytułach “Razem w boju” i “Razem w odbudowie”. Nowoczesny symbol odradzające się z rozmachem stolicy. Tu spotkamy się podczas MARATONU LITERACKIEGO – gwiazdy przez sześć godzin czytają utwory Jarosława Iwaszkiewicza.
Krakowskie Przedmieście 87/89  

AMBASADA SZWECJI // EMBASSY OF SWEDEN

Od czasów potopu szwedzkiego, nasze stosunki dyplomatyczne z krajem „Abby“ i Pippi Langstrumpf, nigdy nie były tak dobre jak obecnie. Efektowny budynek ambasady projektował były szef fabryki eleganckich samochodów marki Saab. Do ogrodu Ambasadora zapraszamy na literacki sparing – SZWEDZKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH.
Bagatela 3

BAR PRASOWY // PRESS BAR

Symboliczne miejsce tranzytu,  fast-food PRL-u. Od 1952 roku ulubiona stołówka dziennikarzy i literatów. Podczas BBF bar będzie gospodarzem bloku LITERATURA DLA KUCHAREK, czyli rozmów o jedzeniu w literaturze najwyższych lotów – od Balzaka do kulinarnych blogów.
Marszałkowska 10/16

PASAŻ WIECHA

Właściwie Pasaż Stefana Wiecheckiego. Homer warszawskich ulic, jak mawiał o nim Tuwim. Miejsce coraz częściej przyciąga odpoczywających z książką i relaksujących się warszawiaków. Jeśli macie pytania, zgubiliście się, potrzebujecie zasięgnąć języka zapraszamy do naszego Centrum Festiwalowego, gdzie służymy pomocą, informacją oraz książką, a 15 czerwca bijemy książkowy rekord świata.
u zbiegu z ul. Chmielną, na tyłach Domów Centrum 

STACJA MURANÓW // MURANÓW STATION

Muranów ma włoski rodowód. Giuseppe Belotti, architekt Jana Sobieskiego, przybył do nas z wyspy Murano i postawił tu sobie pałac, po którym został dziś tylko nazwa. W czasie festiwalu zapraszamy na zajęcia DLA MAŁYCH I DUŻYCH.
Gen. Władysława Andersa 13 

STAWISKO. MUZEUM IM. ANNY I JAROSŁAWA IWASZKIEWICZÓW // STAWISKO. ANNA AND JAROSŁAW IWASZKIEWICZ MUSEUM

Przez 52 lata mieszkał tu Jarosław Iwaszkiewicz z rodziną. Miejsce fenomen: spotykali się w nim pisarze, muzycy, politycy. W czasie okupacji służył za schronienie wielu uciekinierom z Warszawy, po wojnie pozwalał na mentalną „ucieczkę“ z siermiężnego PRL.
Na Stawisko zapraszamy na LITERACKI RETRO-PIKNIK – grę w krokieta i sorso, zwiedzanie domu, poznawanie rodzinnych sekretów, przekąski i rozmowy o Iwaszkiewiczu. Stroje z epoki mile widziane.
Na Stawisko można dojechać bezpłatnie kolejką WKD. Wystarczy wydrukować Big Bilet: https://bigbookfestival.pl/bbf_biletWKD_net.jpg lub pobrać bilet w Centrum Festiwalowym.
Podkowa Leśna, ul. Gołębia 1

MUZEUM MARII DĄBROWSKIEJ // MARIA DĄBROWSKA MUSEUM

Jedno z najmniejszych warszawskich muzeów. Ty pisarka mieszkała przez 37 lat i napisała większość swoich dzieł. Na drzwiach znajduje się autentyczna kartka, na której Dąbrowska opuszczając Warszawę na czas powstania zapisała prośbę, by uszanowano jej dobytek.
Polna 40/31

APARTAMENT STEFANA ŻEROMSKIEGO NA ZAMKU KRÓLEWSKIM // STEFAN ŻEROMSKI APPARTMENT AT THE ROYAL CASTLE

Na 120 metrach kwadratowych w tym nobliwym miejscu ostatni rok życia wraz z rodziną spędził autor „Przedwiośnia”. Miejsce przyciągało światek literacki. Bywali tu m.in. Władysław Reymont i Julian Tuwim.
Plac Zamkowy 4

MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO // WŁADYSŁAW BRONIEWSKI MUSEUM

Za co Broniewski wyrzucił swojego sekretarza Marka Hłaskę ze swej mokotowskiej willi? Jak mieszkał samozwańczy „Polak, katolik, alkoholik“? Zapraszamy na spotkanie z autorem „Bagnetu na broń“ w jego dawnym domu oraz do festiwalowej czytelni ogrodowej.
Jarosława Dąbrowskiego 51 

SALONIK BOYA // BOY’S PARLOUR

Siedziba wydawnictwa Iskry i dawne mieszkanie Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Meble projektował sam Wyspiański. Krzesła Boy ochrzcił nazwą „cierp i czuwaj“ – są, owszem, bardzo gustowne, ale zupełnie niewygodne, by goście nie zabierali cennego czasu pracy, jak tłumaczył swój koncept projektant. Przekonajcie się sami podczas „herbatki u Boya”.
Smolna 11