BALCEROWICZ LESZEK
Profesor ekonomii, najbardziej podziwiany i nienawidzony polski ekonomista. Wicepremier i minister finansów w rządach Mazowieckiego i Bieleckiego, autor polityki antyinflacyjnej i pakietu reform, które jako „plan Balcerowicza” stały się symbolem polskiej transformacji. Wziął udział w międzynarodowej debacie HOMO ECONOMICUS.

BARANOWSKA KAMILA
Dziennikarka polityczna, absolwentka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Przygodę z dziennikarstwem zaczynała w „Newsweeku”. Przez sześć lat pracowała w „Rzeczpospolitej”, później także w „Uważam Rze”, aktualnie pracuje w tygodniku „Do Rzeczy”. Autorka wielu tekstów dotyczących bieżących wydarzeń politycznych, wywiadów i komentarzy. Poprowadził spotkanie PROSTO Z SALI SĄDOWEJ.

BARBASIEWICZ MARIA
Historyczka i pisarka. Autorka książki „Dobre maniery w przedwojennej Polsce”. O dobrym wychowaniu wie wszystko, odsłonił przed nami arkana dawnego savoir-vivre’u podczas spotkania BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ.

BERTRAM ŁUKASZ
Kurator festiwalowej wystawy POLSKA OD NOWA. Socjolog, współpracownik Fundacji Ośrodka KARTA, zbieracz i badacz archiwów społecznych. Podczas SPACERÓW KURATORSKICH pomógł zrozumieć przełomowe chwile 1989 r.

BETLEJEWSKI RAFAŁ
Performer, artysta parateatralny, copywriter, twórca akcji społecznych (m.in. “Spal wstyda” i “Tęsknię za Tobą, Żydzie”). Dziennikarz Radia Dla Ciebie, w którym rozmawia m.in. o uzależnieniach i leczeniu. Interesuje się zjawiskiem tożsamości, językiem i komunikacją społeczną.

BODNAR ADAM
Jeden z najlepiej znanych i najaktywniejszych obrońców praw człowieka i obywatela w Polsce. Prawnik, działacz społeczny, sekretarz zarządku w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Wziął udział w debacie PAŃSTWO TO JA.

BOLIKOWSKI ŁUKASZ
Adiunkt w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego. Wraz z zespołem pracuje nad tym, jak w praktyce korzystać z dużych zbiorów danych i ich analizowania. Wziął udział w spotkaniu JAK PRZECZYTAĆ MILION KSIĄŻEK.

BOŁĄDŹ OLGA
Czytała utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

BONASZEWSKI MARIUSZ
Czytał utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

BONDA KATARZYNA
Pisarka, autorka powieści kryminalnych. Karierę zawodową zaczynała jako dziennikarka śledcza „Super Expressu”. Była sprawozdawcą sądowym. Dokumentacja to dla niej podstawa – pisząc powieści, zbiera tony faktów. Wzieła udział w spotkaniu PROSTO Z SALI SĄDOWEJ.

BONDA KATARZYNA
Czytała utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

BOROWIECKA KATARZYNA
Dziennikarka Programu Trzeciego Polskiego Radia, w audycjach „Do południa” dostajemy solidną porcję wieści ze świata kultury w formie przyjaznej dla ucha. Poprowadziła spotkanie RĘKOPIS, KTÓRY MÓWI.

BRAVO MAGDALENA
Animatorka, projektantka, psycholog wychowawczy. Zna się na dzieciach i dobrej, mądrej zabawie. Współtworzy Stowarzyszenie Stacja Muranów i Fundację „Osiem Życzeń”, która edukuje artystycznie najmłodszych. Była kuratorem bloku DLA MAŁYCH I DUŻYCH, poprowadzi spotkania WIEM, CO KUPUJĘ oraz SMAK POKOLEŃ.

BRAVO PAWEŁ
Dziennikarz, tłumacz i mężczyzna, który nie stroni od pomysłowej kuchni. Współtwórca Stowarzyszenia Stacja Muranów, znawca włoskich kulinariów. Poprowadził warsztaty rodzinnego gotowania SMAK POKOLEŃ.

BUCZEK KATARZYNA
Doktor nauk humanistycznych, interesuje się obyczajowością i historią życia codziennego doby staropolskiej i oświecenia. Zna menu królowej Bony, kolekcjonuje XIX wieczne książki kucharskie. Od lat współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie, prowadził Spotkania Literackie. Zabierze Was Z WIZYTĄ U STEFANA ŻEROMSKIEGO.

CAPPONI-BORAWSKA TESSA
Wykłada historię Włoch i włoskiej kuchni na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: „Dziennik toskański” i „Moja kuchnia pachnąca bazylią”. Przypomniała, jak Polacy imitowali kuchnie świata u kresu lat ’80. podczas spotkania KUCHNIA TRANSFORMACJI.

CHOMICZ-MIELCZAREK MAŁGORZATA
Licencjonowana przewodniczka po Warszawie, animatorka warsztatów i lekcji muzealnych. Współpracuje z Ośrodkiem Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie, Towarzystwem Przyjaciół Warszawy i Inicjatywą Ciekawi Warszawy. Jej pasją jest zgłębianie tajemnic miasta, wymyślanie kreatywnych gier terenowych oraz dobra literatura. Poprowadziła spacer literacki śladami Agnieszki Osieckiej.

CHUTNIK SYLWIA
Pisarka, aktywistka i mama. Z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu pisarka, z pasji prezeska Fundacji MaMa. Opublikowała m.in. “Kieszonkowy Atlas Kobiet” i “Cwaniary”, ale uznanie zyskała także jako kobieta, która bierze sprawy w swoje ręce, działa, zmienia i inspiruje. Wzieła udział w spotkaniu RÓBMY WIEŚ W MIEŚCIE.

CHWALBA ANDRZEJ
Historyk, eseista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego najnowsza książka „Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914-1918” w fascynujący sposób odsłania przyczyny pierwszej wojny światowej. Wziął udział w spotkaniu WIELKA WOJNA.

CIEKAWI WARSZAWY
Dorota Huk-Królikowska i Kamila Gelert są licencjonowanymi przewodniczkami po Warszawie i współtworzą inicjatywę Ciekawi Warszawy, która zrodziła się z pasji do poznawania miasta i chęci pokazywania go i opowiadania o nim zarówno mieszkańcom Warszawy, jak i turystom. Opracowują autorskie trasy, szukając śladów minionych wydarzeń, postaci, miejsc. Pomagają w odkrywaniu tego wszystkiego co niebanalne, godne uwagi i pamięci organizując spacery, warsztaty varsavianistyczne i gry miejskie. Poprowadzili spacer TROPEM KAWIARNI LITERACKICH.

CIEŚLAK EWA
Jest kustoszem w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Od lat bada księgozbiory Jarosława Iwaszkiewicza. Wspólnie z Małgorzatą Bojanowską opracowała trzytomowe wydanie listów Anny i Jarosława z lat 1922 – 1939. Podczas LITERACKIEGO RETRO-PIKNIKU w Stawisku przedstawiła sekrety domu w jednym z czterech pokojów.

CZECZOTT-WOŹNICZKO JOANNA
Autorka „Macierzyństwo non-fiction”, czyli opowieści nielukrowanej. Politolożka i dziennikarka, teraz pisze książkę o Sankt Petersburgu. Wzieła udział w spotkaniu NIKOGO NIE MA W DOMU.

CZUBÓWNA KRYSTYNA

ĆWIELUCH JULIUSZ
Młody i śmiały publicysta tygodnika „Polityka”. Lubi zwiedzać zaklęte rewiry i wtykać nos w sprawy owiane tajemnicą. Wzieła udział w rozmowie o polskim reportażu DONIESIENIA Z KRAJU.

DAMIĘCKI GRZEGORZ
Czytał utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

DEHNEL JACEK
….
DEMIAŃCZUK JAKUB
Dziennikarz, szef działu kultura w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Pisze o filmie, teatrze, literaturze, komiksie. Wszechstronny znawca i recenzent kultury wysokiej oraz popularnej. Podczas spotkania JAK PRZECZYTAĆ MILION KSIĄŻEK? pytał znawców edukacji i kultury cyfrowej, czy ludzka ciekawość naprawdę nie zna granic.

DEPTUŁA BOGUSŁAW
Krytyk i historyk sztuki, kurator wystaw, felietonista magazynu „Smak”, w 2013 r. opublikował zbiór szkiców „Literatura od kuchni” o wątkach kulinarnych w literaturze. Wie, co jadał na obiad Caravaggio i jak przygotować makaron z fasolą ze “Śmierci i sądu” Donny Leon. Wział udział w spotkaniu KUCHNIA TRANSFORMACJI.

DOBROWOLSKI MARCIN
Dziennikarz ekonomiczny, stworzył audycje autorskie w Radiu PIN, aktualnie związany m.in. z „Pulsem Biznesu” i „Kulturą Liberalną”. Entuzjasta literatury. Poprowadził spotkanie CZUŁY PRZEDSIĘBIORCA.

DONAJSKI JULIUSZ
Wydawca, smakosz. Wieloletni wydawca „Food Service” – profesjonalnego magazynu branży kulinarnej, obecnie wydaje magazyn literacko-kulturalny „Chimera”. Wziął udział w spotkaniu KUCHNIA TRANSFORMACJI.

DUBAS-URWANOWICZ EWA
Profesor historii, specjalistka w historii nowożytnej Polski oraz powszechnej w XVI-XVIII w. O dziejach dawnej książki opowiada swoim studentom, tym razem odkodowała dawne teksty podczas spotkania RĘKOPIS, KTÓRY MÓWI.

DUDA MACIEJ
Dziennikarz śledczy, obecnie pracuje z Tvn24.pl. Pracował m.in. w „Życiu”, „Super Expressie”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweeku” i „Dzienniku”. W 2006 r. otrzymał Główną Nagrodę Wolności Słowa SDP za cykl artykułów „Czeski układ Orlenu”, opublikowanych w „Rzeczpospolitej”. Nominowany do nagrody Grand Press w kategorii News. Wział udział w spotkaniu PROSTO Z SALI SĄDOWEJ.

DŻBIK JUSTYNA
Dziennikarka radiowa i telewizyjna, która od rana trzyma rękę na pulsie i budzi nas ciekawymi rozmowami w poranku w Programie Czwartym Polskiego Radia. Codziennie znajduje czas na Qadrans Qltury. Poprowadziła W SAMO POŁUDNIE, czyli rekord świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu oraz SZWEDZKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH. Literacki sparing.

ERHENBERG MARIA
Szefuje bibliotekami w szwedzkim regionie Halland. Jest specjalistką literatury porównawczej, badaczką baśni i pisarstwa feministycznego, a także krytykiem i autorką książek. Swoimi doświadczeniami podzieliła się podczas spotkania poświęconego dostępowi do wiedzy – JAK PRZECZYTAĆ MILION KSIĄŻEK.

EXTENCE GAVIN
Młoda gwiazda literatury brytyjskiej. Za pierwszą, brawurową powieść „Wszechświat kontra Alex Woods”, właśnie wydaną w Polsce, otrzymał w 2013 r. nagrodę Waterstones 11, przyznawaną najlepszym debiutom w Anglii. Razem z innymi pisarzami wyruszył W POSZUKIWANIU POWIEŚCI DOSKONAŁEJ.

FALIS MAŁGORZATA
Prezeska Spółdzielni Mam, szefuje grupie prężnych kobiet, które tworzą ozdoby z polskich materiałów i jako przedsiębiorstwo społeczne współpracują z wieloma firmami zaangażowanymi we wspieranie ekonomii społecznej. Wzieła udział w spotkaniu CZUŁY PRZEDSIĘBIORCA.

GARDELL JONAS
Szwedzki pisarz, dramaturg, scenarzysta, komik. Pisze o homoseksualizmie i kryzysie wiary. Autor znanej w Polsce powieści „Dojrzewanie błazna” i najnowszej „Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek”, okrzykniętej w Skandynawii gejowską love story.

GELNER BARTEK
Czytał utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

GIERSZAŁ JAKUB
Czytał utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

GNIEWKOWSKA KATARZYNA
Czytał utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

GODZIC WIESŁAW
Popularny i ceniony medioznawca, pomagający nam zrozumieć wpływ mediów na codzienność i relacje ludzi z technologią. Szef Katedry Medioznawstwa w SWPS. Wzął udział w spotkaniu JEJ PORTRET – WARSZWA W FILMIE I POWIEŚCI.

GOŹLIŃSKI PAWEŁ
Dziennikarz „Gazety Wyborczej”, kwartalnika „Książki. Magazyn do czytania”, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora, pisarz, współzałożyciel i prezes Instytutu Reportażu. Nie rozstaje się z literaturą. Poprowadził spotkanie MOJA WALKA – rozmowę z Karlem Ove Knausgårdem.

GÓRECKA DOMINIKA
Tłumaczka literatury szwedzkiej, m.in. „Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym” Jennie Dielemans czy powieści Leifa GW Perssona; wykłada w Instytucie Skandynawistyki SWPS. Poprowadziła jedną z drużyn w literackim sparingu SZWEDZKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH.

HORACZY AGNIESZKA
Dziennikarka radia PIN, w którym prowadzi audycję „PIN Style”. Poprowadziła spotkanie KOBIETY IGŁY – o kobietach agentkach .

HUGO-BADER JACEK
Pisarz, reporter “Gazety Wyborczej”, autor wielu znakomitych książek reportażowych, jeden z najważniejszych autorów gatunku. Rosja to jego drugi dom, Azję Środkową pokonał na rowerze, a jezioro Bajkał kajakiem. Wziął udział w spotkaniu DEPESZE ZAGRANICZNE.

INGVARSSON STEFAN
Tłumacz noblistów, laureat nagrody „Transatlantyk”. Kieruje miedzynarodowym festiwalem Stockholm Literature | Moderna Museet w Sztokholmie. Wziął udział w rozmowie z Jonasem Gardellem i Katarzyną Tubylewicz.

JABŁKOWSKI JAN
Przedsiębiorca, mistrz prowadzenia interesów rodzinnych, właściciel Domu Towarowego Braci Jabłkowskich – jednego z najsłynniejszych budynków Warszawy, wziął udział w spotkaniu CZUŁY PRZEDSIĘBIORCA.

JAGIĆ DORTA
Poetka, autorka krótkiej prozy i dramatów, tłumaczka, filozofka i religioznawczyni. Tegoroczna laureatka nagrody EUROPEJSKI POETA WOLNOŚCI za tomik „Kanapa na rynku”, w którym opowiada o kobiecie w różnych aspektach i etapach życia. Była bohaterką spotkania KANAPA NA RYNKU.

JAGIELSKI WOJCIECH
Pisarz, dziennikarz, korespondent PAP, wieloletni publicysta „Gazety Wyborczej”. Uznawany za jednego z najznakomitszych polskich reporterów, autor książek: “Modlitwa o deszcz”, “Wieże z kamienia”, “Nocni wędrowcy”, “Wypalanie traw” czy najnowsza „Trębacz z Tembisy”. Wziął udział w spotkaniu DEPESZE ZAGRANICZNE.

JANIAK-JASIŃSKA AGNIESZKA
Profesor historii, członkini PAN. Specjalizuje się w dziejach XIX-wiecznych oraz historii społecznej Polski XIX i XX stulecia. Wziął udział w spotkaniu CUKIER KRZEPI! i opowiedział o fascynujących początkach polskiej reklamy.

JANUSZEWSKA JUSTYNA
Wicedyrektor Forum Obywatelskiego Rozwoju. Promuje ideę społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Interesuje ją współpraca biznesu z organizacjami pozarządowymi oraz odpowiedzialność społeczna organizacji pozarządowyc. Jest autorką szkoleń i artykułów z tej tematyki. Wziełą udział w spotkaniu CZUŁY PRZEDSIĘBIORCA o społecznym zaangażowaniu biznesmenów.

JASIEWICZ JUSTYNA
Doktor, adiunkt Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW, specjalistka bibliologii i informatologii. Jeśli sądzicie, że współcześni bibliotekarze mają nudne życie, posłuchajcie dyskusji CYBERPUNK o medialnej rewolucji z jej udziałem.

KACZMAREK RYSZARD
Profesor Uniwersytetu Śląskiego, zajmuje się historią II wojny światowej na terenach wcielonych do Trzeciej Rzeszy oraz historią Górnego Śląska w XIX-XX wieku. Autor wielu książek. Wziął udział w spotkaniu WIELKA WOJNA.

KALISZUK JERZY
Doktor Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW, pracuje w Zakładzie Wiedzy o Książce. Interesuje go rozwój pisma, od kaligrafii po książkę jako dzieło sztuki; teraz pracuje nad repertorium polskich manuskryptów z czasów średniowiecza. Wziął udział w spotkaniu RĘKOPIS, KTÓRY MÓWI.

KAŁUŻYŃSKI WOJCIECH
Krytyk filmowy, pisarz, autor książki „ Niebieskie ptaki PRL-u”. Erudyta i gawędziarz, który może do rana fascynująco mówić o jazzie, muzyce klasycznej i Francji, której kulturę dobrze zna. Wziął udział w spotkaniu RAUTY, BANKIETY, PRYWATKI. Życie kulturalne lat 60, z także OD STÓP DO SŁÓW o klasycznych kabaretach.

KARPIŃSKI KRZYSZTOF
Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, krytyk muzyczny, pianista. Autor książki „Tylko smutek jest piękny: Opowieść o Mieczysławie Koszu”, czyli o wybitnym niewidomym pianiście jazzowym. Człowiek, który o polskim jazzie wie bardzo wiele i podzieli się opowieściami podzielić podczas koktajlu BYŁ JAZZ.

KARPOWICZ IGNACY
Pisarz, tłumacz (z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego!), podróżnik, mieszkał na Kostaryce i w Etiopii. Laureat Paszportu Polityki 2010 r. za powieść „Balladyny i romanse”. Właśnie wydał nową powieść “Sońka”. Wraz z Gavinem Extencem wziął udział w spotkaniu W POSZUKIWANIU POWIEŚCI DOSKONAŁEJ.

KLAMAN MARIA
Absolwentka filologii polskiej i filozofii Uniwersytetu Gdańskiego, aktywistka miejska, redaktorka, publicystka. Prowadzi i koordynuje działania partycypacyjne, przez lata w Gdańsku, m.in. “Plac Waryńskiego. Wymyślmy razem!”, a dziś w Warszawie. W latach 2011-2014 szefowa Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, członkini zespołu Krytyki Politycznej. Poprowadziła debatę SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET z udziałem Shany Penn, Ludwiki Wujec, Aleksandry Niżyńskiej i Alicji Wancerz-Gluzy.

KLEMENTOWSKA IZA
Dziennikarka i reporterka, mistrzyni przeprowadzania wywiadów, współautorka antologii reportaży napisanych przez kobiety „Odwaga jest kobietą”. Była gościem spotkania ZAKAZANY JĘZYK, poświęconego erotyce kobiet.

KLENCZON WANDA
Nałogowa czytelniczka, badaczka francuskiej literatury kulinarnej XIX wieku, tłumaczka książki o zwyczajach kulinarnych Balzaca. Pracuje w Bibiliotece Narodowej. Wzieła udział w spotkaniu JAKI STYL, TAKA CYWILIZACJA.

KLIM ANDRZEJ
Dziennikarz, historyk polityki i sztuki, autor książki „Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60”, w której oprowadza po barwnej stronie szarego PRL-u. Wziął udział w spotkaniu GORĄCA DZIEWCZYNA. ZIMNA WÓDKA. FRUWAJĄCA MARYNARA.

KLIMAS JOANNA
….

KNAUSGÅRD KARL OVE
Norweski pisarz. Jego autobiograficzna powieść „Moja walka”, zatytułowana prowokacyjnie i złożona z aż sześciu części właśnie ukazała się w polskim przekładzie. To międzynarodowy bestseller, porównywany do twórczości Marcela Prousta. Jego autor współpracował także przy tworzeniu nowego przekładu Biblii na język norweski. Był bohaterem spotkania MOJA WALKA.

KOŁODKO W. GRZEGORZ
Czytał utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

KOWALCZYK R. JANUSZ
Teatrolog, filmoznawca, autor scenariuszy, słuchowisk. Przez dziesięć lat zabawiał publiczność jako satyryk w „Piwnicy pod Baranami”. Swoje wspomnienia opisał w książce “Wracając do moich Baranów”, oddając niezwykłą atmosferę legendarnego miejsca. Wziął udział w spotkaniu o przedwojennych kabaretach OD STÓP DO SŁÓW.

KRÓL ANNA
Pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festival. Menedżerka i animatorka kultury, autorka projektów literackich i edukacyjnych, a także promujących literaturę. Założycielka Fundacji „Kultura nie boli”, współtwórczyni Wilk&Król Oficyna Wydawnicza”. Podczas tegorocznego BBF przygotowałą wydarzenia poświęcone Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. Redaktorka książki „Spotkać Iwaszkiewicza”.

KSIĘŻYK RAFAŁ
Dziennikarz, krytyk muzyczny. Współautor autobiografii Tomasza Stańki „Desperado”, Roberta Brylewskiego „Kryzys w Babilonie” oraz Tymona Tymańskiego „AD/HD”. W latach 90. redagował magazyny „Brum”, „Plastik”, „Antena Krzyku”, aktualnie związany z „Playboyem”. Razem z Agnieszką Szydłowską poprowadził spotkanie ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA TRANSFORMACJI.

KURKIEWICZ JULIUSZ
Dziennikarz i krytyk literacki. Doradza, co warto czytać w tekstach na łamach „Gazety Wyborczej”, współtworzy „Kasiążki. Magazyn do czytania”. Poprowadził spotkanie W POSZUKIWANIU POWIEŚCI DOSKONAŁEJ.

KWIECIEŃ MAŁGORZATA
Pisze, żegluje, ściga się na torze. Poetka – autorka tomików „Spacery”, Niedokończona runda”, „Wrzeciona snu” Pracuje jako copywriter, w Radiu Kampus prowadzi audycję publicystyczną „Mała Czarna”. Poprowadził spotkanie JEJ PORTRET. WARSZAWA W FILMIE I POWIEŚCI.

LUBOŃ ANNA
Szef działu kultury miesięcznika „Elle”, dziennikarka, dawniej producentka programów telewizyjnych. Lubi historie osobiste. Poprowadziła spotkanie ZAKAZANY JĘZYK, poświęcone erotyce kobiet.

ŁOZIŃSCY MAJA I JAN
Autorzy książek historycznych, takich jak: „Bale i bankiety Drugiej Rzeczpospolitej” oraz „Życie codzienne arystokracji”, którzy barwnie opowiadają o rautach i zwyczajach dawnych elit. Wzieła udział w spotkaniu BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ.

ŁUCZAK-BRYDAK ALEKSANDRA
Z wykształcenia historyk, z zawodu PR-owiec, z zamiłowania tropiciel starych reklam. Prowadzi bloga zapomnianareklama.blogspot.com, który jest skarbnicą wiedzy o dawnej reklamie. Robi to z dowcipem, od którego nie można się oderwać. Wziełą udział w spotkaniu o przedwojennej reklamie CUKIER KRZEPI!

ŁUSZCZYNA MAREK
Reporter, dziennikarz, pracował m.in. dla „Dużego Formatu Gazety Wyborczej”, „Życia Warszawy”, „Bluszcza”, „Chimery”, magazynu „Press” oraz radiowej Trójki. Autor książki „Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię”, czyli opowieści o dziesięciu śmiertelnie niebezpiecznych kobietach. Byłą gościem poświęconego im spotkania KOBIETY IGŁY.

MACIEJEWSKI ŁUKASZ
Krytyk filmowy i teatralny, autor kilkunastu książek o kinie, teatrze i operze. Z kina właściwie nie wychodzi, a widzom przybliża zapomniane, wybitne polskie filmy. Poprowadził spotkanie RAUTY, BANKIETY PRYWATKI. Życie kulturalne lat 60.

MAJCHROWSKI MARCIN
Muzykolog, dziennikarz Redakcji Muzycznej Programu Drugiego Polskiego Radia, wytrawny komentator Konkursu Chopinowskiego. Pisze, mówi, żyje muzyką, ale fascynuje się także historią. Poprowadził spotkanie WIELKA WOJNA.

MAJEWSKI MICHAŁ
Reporter śledczy, kieruje działem śledczym dziennika „Wprost”. Wcześniej pracował w „Rzeczpospolitej” i „Dzienniku”. Wieloletni partner zawodowy Pawła Reszki, współautor nagradzanych artykułów oraz książek „Daleko od Wawelu” i „Daleko od miłości”. Wziął udział w spotkaniu PROSTO Z SALI SĄDOWEJ.

MAŁKOWSKA MONIKA
Krytyk sztuki, publicystka i blogerka, która lubi łączyć kulturę wysoką z popularną oraz wie wszystko o modzie wczoraj i dziś. Czujna obserwatorka zmian naszych obyczajów. Poprowadziła spotkanie BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ.

MAZGAL ANNA
Zarządza Centrum Cyfrowym, zajmuje się rozwojem społeczeństwa obywatelskiego i promowaniem udziału kobiet w życiu publicznym. Jest współzałożycielką fanpage „Nie chodzę na panele, w których występują tylko mężczyźni”, prowadzi też bloga annamazgal.blogspot.com .Dobrze zna wirtualną rzeczywistość społeczną, wzieła udział w spotkaniu CYBERPUNK o medialnej e-rewolucji.

MIKOŁAJCZUK MAGDALENA
Dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia, laureatka Złotych Mikrofonów. Bije rekordy w czytaniu książek, o których opowiada w autorskiej audycji „Moje książki”. Poprowadziła LITERACKI RETRO-PIKNIK W STAWISKU oraz spotkanie o polskim kabarecie OD STÓP DO SŁÓW.

MODELSKI ŁUKASZ
Historyk sztuki, kuchenny frankofil, redaktor magazynu Twój Styl, autor audycji kulinarno-literackiej „Droga przez mąkę” w II programie Polskiego Radia, autor książek historycznych. W sierpniu ukaże się jego „Piąty smak” – zbiór rozmów kulinarnych. Kurator bloku LITERATURA DLA KUCHAREK.

MUSZYŃSKI ANDRZEJ
Pisarz, autor świetnie przyjętych książek „Południe” i „Miedza”. Podróżuje, żeby wracać do swych prowincjonalnych korzeni. Kiedyś samotnie przeszedł pieszo pustynię Atakama.Wziął udział świetni spotkaniu ROBIMY WIEŚ W MIEŚCIE razem z Sylwią Chutnik.

NIŻYŃSKA ALEKSANDRA
Kierowniczka Obserwatorium Równości Płci w Instytucie Spraw Publicznych, prawniczka i socjolożka. Swoimi obserwacjami na temat pozycji kobiet w domu i w polityce wielokrotnie dzieliła się na łamach pism „Res Publica Nowa” czy „Kultura Liberalna”. Wzieła udział w debacie SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET.

NOGAŚ MICHAŁ
Dziennikarz radiowy, szef publicystyki Programu Trzeciego Polskiego Radia, ntuziasta literatury faktu, twórca audycji „Z najwyższej półki” oraz „Radiowy Dom Kultury”. Kurator bloku ŚWIAT I LUDZIE. Poprowadzi spotkania poświęcone reportażowi światowemu – DEPESZE ZAGRANICZNE oraz polskiemu – DONIESIENIA Z KRAJU. Z młodymi reporterami porozmawiał o ich spojrzeniu na 25 lat europejskiej wolności.

NOVIKA
Czytała utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

NOWAK KATARZYNA
Dziennikarka Polskiego Radia, specjalizuje się literaturze i reportażu radiowym. Współtwórczyni autorskich audycji, m.in. cyklu rozmów z młodymi pisarzami. Poprowadzi spotkanie RÓBMY WIEŚ W MIEŚCIE.

OBSZAŃSKA AGNIESZKA
Dziennikarka Programu Trzeciego Polskiego Radia, która w „Radiowym Domu Kultury” donosi nam, co w kulturze piszczy, a w „Trójkowym wehikule czasu” o tym, co piszczało i o czym warto pamiętać. Wraz z Concierge Hotelu Bristol poprowadziła spacery BRISTOL – SEKRETNE PRZEJŚCIE.

OGONOWSKA AGNIESZKA
Profesor Katedry Mediów i Badań Kulturowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, psycholog, filmoznawca. Interesuje się powiązaniami rzeczywistości z filmem. Autorka książki „Tekst filmowy we współczesnym pejzażu kulturowym”. Wzieła udział w spotkaniu JEJ PORTRET, poświęconemu Warszawie w filmie i powieści.

OKROY EWA I ELŻBIETA
Animatorki, koordynowały wiele warsztatów dotyczących nowych mediów, edukacji obywatelskiej, teatru tańca i działań twórczych. Razem poprowadziły zajęcia WSPÓŁPRACA dla najmłodszych.

OSIŃSKI ZBIGNIEW
Profesor Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS. Specjalizuje się w dziejach edukacji w Polsce w XX w., ale nieobce są mu współczesne metody nauczania, jak e-learning czy webometria. Wziął udział w spotkaniu JAK PRZECZYTAĆ MILION KSIĄŻEK o kulturze i nauce bez granic.

OZMINKOWSKI VIOLETTA
Dziennikarka i redaktorka, przez lata związana z „Newsweekiem”. Współautorka biografii Marka Edelmana „Pan Doktor i Bóg”, autorka wywiadu rzeki z Grzegorzem Miecugowem „Szkiełko i oko”. Na początku czerwca ukaże się jej najnowsza książka – “Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki”. Wzieła udział w spotkaniu ZAKAZANY JĘZYK poświęconemu erotyce kobiet.

PALIKOT JANUSZ
Czyta Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

PAPIESKI ROBERT
Eseista, tłumacz, edytor. Skromny człowiek znający milion ciekawych opowieści.Zdradzał sekrety jednego z czterech pokojów rezydencji Iwaszkiewiczów podczas LITERACKIEGO RETRO-PIKNIKU W STAWISKU.

PENN SHANA
Amerykańska feministka, pisarka, wykładowczyni, publicystka. Autorka książki o kobietach prowadzących w Polsce działalność opozycyjną w PRL-u – „Sekret Solidarności: Kobiety, które pokonały komunizm w Polsce”.
Wzięła udział w debacie SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET.

POGORZELSKA JOANNA
Adiunkt Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Poprowadziła przez wystawę inspirowaną twórczością Leopolda Tyrmanda – WARSZAWA ZŁEGO.

POLAK CEZARY
Dziennikarz, wielki miłośnik warszawskiej dzielnicy Praga Południe, gdzie założył klubokawiarnię Kicia-Kocia dedykowaną Białoszewskiemu. Wytrawny znawca miejskiego życia przedwojennego i powieści kryminalnych. Poprowadził spotkanie WARSZAWA ZŁEGO.

POOLE STEVEN
Brytyjski pisarz, wykładowca i publicysta. Autor książek: „Unspeak”, „Trigger Happy”, „You Aren’t What You Eat”. Współpracuje m.in. z „The Guardian”, „New Statesman” oraz „Times Literary Supplement”. Specjalista od demaskowania wpływu firm i biznesu na nasze życie i język. Wziął udział w debacie HOMO ECONOMICUS I wygłosi wykład FACEPALM: THE JOYS OF WEBSPEAK.

PRODEUS ADRIANA
Historyk sztuki, kulturoznawczyni, pisze o sztuce i filmie. Autorka książki o Themersonach, którzy wyznawali życiowy dystans i stali na granicy wszelkich norm. Poprowadziła spotkanie HA-HA! KOGO ŚMIESZY ADOLF H., czyli rozmowę z Timurem Vermesem, autorem książki o Hitlerze, który powraca i na dodatek jest dowcipny.

REJMER MAŁGORZATA
Pierwszą książkę napisała o życiu na warszawskim Grochowie („Toksymia”), drugą o stolicy Rumunii („Bukareszt – kurz i krew”), trzecia będzie o Albanii. Doktoryzuje się w Instytucie Kultury Polskiej. Wzieła udział w rozmowie WITAJCIE W EUROPIE. Przypisy do transformacji.

ROMANIUK RADOSŁAW
Literaturoznawca, edytor. Autor książek: Dramat religijny Tołstoja (2004), One (2005) i pierwszego tomu biografii Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza (2012), wyróżnionego przez miesięcznik „Nowe Książki” mianem książki roku. Opracował edytorsko sześć tomów listów, dzienników i esejów Iwaszkiewicza, Jeleńskiego, Miłosza. Zdradzał sekrety jednego z czterech pokojów rezydencji Iwaszkiewiczów podczas LITERACKIEGO RETRO-PIKNIKU W STAWISKU.

ROSIAK DARIUSZ
Pisarz, reporter, autor książki o żydowskim księdzu katolickim i najnowszej „Wielka odmowa” o tym, jak w PRL-u robiło się karierę. Jeśli chcesz wiedzieć, co się obecnie dzieje w Ganie, Ugandzie czy Turcji, posłuchaj jego autorskiej audycji „Raport o stanie świata” w radiowej Trójce. Poprowadził międzynarodową debatę HOMO ECONOMICUS o wpływie wolnego rynku na relacje społeczne i życie codzienne.

SEDLÁČEK TOMÁŠ
Ekonomista, pisarz, wykładowca. Jeden z najoryginalniejszych i wywrotowych umysłów naszych czasów. Był doradcą Vaclava Havla, wykłada na prestiżowych uczelniach, współpracuje z dużymi bankami. O ekonomii mówi porywającym językiem codzienności, etyki i mitów. Autor głośniej książki „Ekonomia dobra i zła”, którą zaprezentował podczas otwartego wykładu EKONOMIA DOBRA I ZŁA. Wział też udział w debacie HOMO ECONOMICUS poświęconej wpływom kapitalizmu na życie i relacje ludzi.

SEKIELSKI TOMASZ
Czytał utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

SEKUDEWICZ ANNA
Zastępca Redaktora Naczelnego w Polskim Radiu Katowice; autorytet w dziedzinie reportażu oraz dokumentu radiowego. Od lat prowadzi autorski program “Trzy kwadranse z reportażem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród w dziedzinie reportażu. Wzieła udział w spotkaniu DONIESIENIA Z KRAJU.

SIKORSKA-MISZCZUK MAŁGORZATA
Dramatopisarka i scenarzystka, ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studium Scenariuszowe PWSFTiT w Łodzi. Autorka sztuk teatralnych, jak: „Szajba”, „Walizka” czy „Żelazna Kurtyna”. Wzieła udział w spotkaniu NIKOGO NIE MA W DOMU, czyli dyskusji życiu rodzinnym po roku ’89.

SIMLAT ŁUKASZ
Czytał utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

SIUDA PIOTR
Znawca popkultury, sieciowości i kultur fanowskich. Adiunkt w Katedrze Socjologii na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych UKW w Bydgoszczy. Publicysta, autor książek: „Religia a Internet”, „Kultury prosumpcji”. Prowadzi blog o popkulturze.. Wział udział w spotkaniu CYBERPUNK o medialnej e-rewolucji.

SIWEK PAWEŁ
Dziennikarz Polskiego Radia; reporter, wydawca i autor audycji w Programie Drugim, a w Czwórce – współprowadzący “Kontrkulturę”. Interesuje go wszystko, co kulturalne i kulturalnie niepoprawne, ale w granicach rozsądku. Poprowadził spotkanie CYBERPUNK poświęcone medialnej e-rewolucji.

SOWALISKA
Grupa animatorek, specjalistek w prowadzeniu edukacyjnych zajęć artystycznych dla dzieci, zadbają o patriotyczne ćwiczenia najmłodszych podczas zajęć KTO TY JESTEŚ.

SROCZYŃSKI GRZEGORZ
Dziennikarz „Gazety Wyborczej” zainteresowany wszystkim, co w społecznej trawie piszczy. Mistrz przeprowadzania wywiadów, współautor książki “Żyj wystarczająco dobrze”, czyli rozmów najlepszymi polskimi psychologami i terapeutami, którzy pomagają ludziom stanąć na nogi. Poprowadził spotkanie NIKOGO NIE MA W DOMU.

STANISZ AGATA
Bada antropologię pokrewieństwa, a także dźwięku i kultury wizualnej. Zgłębia też kulturę ludową. Fotografuje, jest autorką i współautorką wielu projektów artystycznych. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Wział udział w spotkaniu NIKOGO NIE MA W DOMU, czyli rozmowie o życiu rodzinnym po roku ’89.

STOPARCZYK KATARZYNA
Muzyk, dziennikarka Programu Trzeciego Polskiego Radia, współprowadzi program „Zagadkowa niedziela”. Współtwórczyni spektakli i widowisk z udziałem dzieci. Specjalistka od poruszania wyobraźni i talentów małych ludzi. Poprowadziła spotkania RODZINNE BAJKOPISANIE oraz SŁOWA, KTÓRYCH NIE MA.

STUNŻA GRZEGORZ
Pomysłodawca i szef projektu „Edukator medialny”. Specjalista rozwijania kompetencji cyfrowych. Współpracuje z najważniejszymi instytucjami popularyzującymi zasoby kultury. Wział udział w spotkaniu CYBERPUNK, dyskusji o medialnej e-rewolucji.

SZCZEREK ZIEMOWIT
Historyk, pisarz i dziennikarz. Opublikował m.in. „Przyjdzie Mordor i nas zje” oraz „Rzeczpospolita zwycięska”. Fascynuje go wschód Europy oraz dziwactwa geopolityczne, historyczne i kulturowe. Laureat Paszportu Polityki. Wziął udział w spotkaniu WITAJCIE W EUROPIE. Przypisy do transformacji.

SZCZUKA KAZIMIERA
Historyczka literatury, krytyczka literacka, dziennikarka telewizyjna, feministka; wykłada Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Najbardziej rozpoznawalna rzeczniczka spraw kobiet w Polsce. Poprowadziła spotkanie KANAPA NA RYNKU – rozmowę z Dortą Jagić, laureatką nagrody EUROPEJSKI POETA WOLNOŚCI.

SZLACHETKO PAWEŁ
Autor słuchowisk i reportaży radiowych, scenarzysta filmowy i telewizyjny. Napisał „Balladę o kuternogach” o ustrojowej transformacji w Polsce i współtworzył monografię o Studenckim Teatrze Satyryków. Wziął udział w spotkaniu o przedwojennych kabaretach – OD STÓP DO SŁÓW. 

SZUŁDRZYŃSKI MICHAŁ
Politolog, publicysta, dziennikarz prasowy i radiowy, redaktor działu krajowego „Rzeczpospolitej”. Jeden z najpopularniejszych komentatorów młodego pokolenia. Wziął udział w międzynarodowej debacie PAŃSTWO TO JA.

SZWARBUŁA KAMIL
Człowiek od wszystkiego. Mówi o sobie: “Relacjonowałem już chyba wszystko: od wyborów, przez katastrofę kolejową w Szczekocinach, przez awantury na 11 listopada czy zamieszki w Londynie. Najlepiej czuję się w tematyce edukacyjnej, naukowej oraz kulturalnej, ze szczególnym wskazaniem na muzykę. W wakacje jestem w nieustannym tournee po najważniejszych festiwalach. A ostatnio z zainteresowaniem przyglądam się też nowinkom technologicznym”. Wraz z Justyną Dżbik poprowadził SZWEDZKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH. Literacki sparing.

SZYDŁOWSKA AGNIESZKA
Dziennikarka muzyczna stale współpracująca z programem Trzecim Polskiego Radia oraz TVP Kultura. Współtworzy m.in. „Festprogram” i „Radiowy Dom Kultury”. Znawczyni sceny alternatywnej. Wspólnie z Rafałem Księżykiem poprowadziła spotkanie ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA TRANSFORMACJI.

TABORSKA AGNIESZKA
Pisarka, historyczka sztuki i romanistka, która zna świetnie twórczość Anaïs Nin i podzieli się historiami przełamywania wszelkich konwenansów, o jakich wspomina francuska pisarka w swoich dziennikach. Była gościem spotkania ZAKAZANY JĘZYK, poświęconego erotyce kobiet.

TEMPLIN WOLFGANG
Ważny enerdowski opozycjonista i publicysta, były dyrektor Fundacji Heinricha Bölla w Warszawie; w 2009 roku otrzymał Nagrodę Magazynu Dialog Towarzystwa Polsko-Niemieckiego (Deutsch-Polnische Gesellschaft Bundesverband), a w 2010 medal Europejskiego Centrum Solidarności. Wziął udział w debacie PAŃSTWO TO JA.

TOMASZEWSKA-BOLAŁEK MAGDALENA
Japonistka, tłumaczka, autorka książek – m.in. „Tradycji kulinarnych Japonii” i „Japońskich słodyczy”. Współwłaścicielka wydawnictwa Hanami. Wzieła udział w spotkaniu GURUME MANGA: MANGA SMAKOSZA.

TUBYLEWICZ KATARZYNA
Pisarka, tłumaczka literatury szwedzkiej na język polski, w tym powieści Majgull Axelsson i Jonasa Gardella. Autorka nowej powieści „Rówieśniczki”. W latach 2006-2012 dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Poprowadziła jedną z drużyn literackiego sparingu SZWEDZKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH, oraz spotkanie z Jonasem Gardellem.

TYMAŃSKI TYMON
Muzyk, kompozytor, autor tekstów, stworzył yassową scenę muzyczną. Lider zespołów „Miłość”, „Kury”, „Tymański Yass Ensemble”, „Tymon & Transistors”. Współautor autobiograficznej książki „AD/HD”. Był gościem specjalnym spotkania ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA TRANSFORMACJI.
Czytał utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

UCHAŃSKI WIESŁAW
Prawnik, filozof, dyrektor wydawnictwa „Iskry”. Charyzmatyczny jegomość o przedwojennych manierach i doskonałym poczuciu humoru. ByłWaszym przewodnikiem spotkania Z WIZYTĄ U BOYA-ŻELEŃSKIEGO i oprowadzi po jednym z najbardziej fascynujących mieszkań warszawskich.

VERMES TIMUR
Niemiecki dziennikarz, pisarz, autor powieści „On wrócił”, która została sprzedana w nakładzie 1,5 miliona egzemplarzy i przełożona na ponad 20 języków. Niemcy płakali ze śmiechu, czytając satyrę opowiadającą o tym, jak Hitler przenosi się w czasie i w dzisiejszych Niemczech zostaje internetowym celebrytą. Pisarz był gościem spotkania HA-HA! KOGO ŚMIESZY ADOLF H.

VUKOVIC SONJA
Aspółautorka międzynarodowego bestsellera “Christiane F. Życie mimo wszystko” (wspólnie z Christiane V. Felscherinow), dziennikarka, publicystka. Pracowała dla “Welt Online”, “Die Welt”, “Welt am Sonntag”, “Berliner Morgenpost”, “BIZ”.

WANCERZ-GLUZA ALICJA
Współzałożycielka podziemnego pisma „Karta” (1982), Archiwum Wschodniego oraz Fundacji Ośrodka KARTA. Realizuje wiele programów KARTY, m.in. Historia Bliska (konkurs dla młodzieży) i projekty archiwistyki społecznej. Autorka, redaktorka książek oraz filmów dokumentalnych KARTY. Wzieła udział w debacie SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET.

WIĘCKIEWICZ ROBERT
Czytał utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

WIĘDŁOCHA AGNIESZKA
Czytała utwór Jarosława Iwaszkiewicza w maratonie literackim IWASZKIEWICZA SPRAWY OSOBISTE.

WILK PAULINA
Pisarka, publicystka. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, Polskim Radiem oraz TVP Kultura. Autorka bestsellerowej książki „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii” i serii bajek o misiu Kazimierzu. W marcu ukazała się jej najnowsza książka „Znaki szczególne” – osobista historia dorastania w transformacji. Kuratorka wydarzeń w bloku TRANZYT. Poprowadziła debate PAŃSTWO TO JA.

WILKOWSKI MARCIN
Stworzył portal “Historia i Media”. Pracuje w Fundacji Nowoczesna Polska, współpracuje z ruchem Obywatele Nauki. Jest doktorantem w Katedrze Socjologii Collegium Civitas w Warszawie. Wziął udział w spotkaniu JAK PRZECZYTAĆ MILION KSIĄŻEK o otwartej wymianie wiedzy i kultury.

WŁODARCZYK BARBARA
Dziennikarka telewizyjna, wieloletnia korespondentka TVP w Moskwie, autorka zbioru reportaży „Nie ma jednej Rosji”. Specjalizuje się w problematyce krajów byłego ZSRR. W cyklu „Szerokie tory” zrealizowała ponad 100 reportaży poświęconych życiu mieszkańców byłego ZSRR. Wzieła udział w spotkaniu DEPESZE ZAGRANICZNE.

WORTH JON
Brytyjski bloger i komentator polityczny, ekspert do spraw Unii Europejskiej, polityki Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Jego blog komentujący sprawy Unii ma już 9 lat, jest zatem najstarszym blogiem w tej dziedzinie. Worth Wziął udział w międzynarodowej debacie PAŃSTWO TO JA.

WUJEC LUDWIKA
Z wykształcenia – fizyk, z powołania – działaczka społeczna i samorządowa, redaktorka, nauczycielka; współpracowniczka Komitetu Obrony Robotników. Asystowała Tadeuszowi Mazowieckiemu przy obradach Okrągłego Stołu, współtworzyła Unię Wolności. Wzięła udział w międzynarodowej debacie SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET.

ZAWADZKA MAŁGORZATA
Historyk sztuki, romanistka. Kustosz w muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Kuratorka wystaw fotograficznych, m.in. “Będę to fotografował w kolorach”. Zdradzała sekrety jednego z czterech pokojów rezydencji Iwaszkiewiczów podczas LITERACKIEGO RETRO-PIKNIKU W STAWISKU.

ZIMNICKA IWONA
Tumaczka literatury norweskiej i duńskiej. Przełożyła m.in. utwory Josteina Gaardera (m.in. „Świat Zofii”), powieści kryminalne Jo Nesbø oraz „Listy z Afryki” Karen Blixen. Tłumaczyła spotkanie MOJA WALKA – rozmowę z Karlem Ove Knausgårdem.