BIG BOOK FESTIVAL 2014

Druga edycja festiwalu odbyła się w Warszawie 14 i 15 czerwca 2014 roku. W ciągu dwóch dni festiwalowych odbyło się ponad 50 wydarzeń z udziałem światowych pisarzy współczesnych, ekonomistów, artystów, aktorów i muzyków. Wydarzenie zgromadziło 150 gości z Polski i świata i wzięło w nim udział kilkanaście tysięcy uczestników. Wśród gości międzynarodowych znaleźli się m.in.: pisarze Karl Ove Knausgård (Norwegia), Jonas Gardell(Szwecja), Timur Vermes (Niemcy), Gavin Extence (Wielka Brytania); dziennikarze i publicyści: Steven Poole (Wielka Brytania), Sonja Vukovic (Niemcy) i Shana Penn (USA) oraz ekonomista i myśliciel Tomas Sedlacek (Czechy), Jon Worth (Wielka Brytania).

Festiwal gościł w kilkudziesięciu miejscach oraz przestrzeni publicznej w Warszawie, m.in.: w Domu Braci Jabłkowskich, hotelu Bristol, Ambasadzie Szwecji, Domu Artysty Plastyka, Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, na Dworcu Warszawa Śródmieście, w Pasażu Wiecha oraz na schodach ruchomych nad Trasą WZ.
W drugim roku istnienia festiwalowi towarzyszyło hasło „Tyłem do przodu”, symbolizujące połączenie nowoczesnego sposobu myślenia z retro wrażliwością, nowego ze starym oraz przyszłego z minionym. Prezentowane podczas festiwalu wydarzenia były i bardzo nowoczesne i opowiadały o czasie minionym.

Od początku festiwalowi towarzyszy Rekord Świata w liczbie osób czytających na wolnym powietrzu, który w 2013 roku został ustanowiony podczas festiwalu. W 2014 mieszkańcy Warszawy po raz drugi spotkali się, by pobić ustanowiony wynik. W Pasażu Wiecha czytały wspólnie 282 osoby, dzięki czemu pobiły ubiegłoroczny rekord.
Głównym bohaterem literackim Big Book Festival 2014 był Jarosław Iwaszkiewicz, któremu poświęcono kilka wydarzeń, takich jak: literacki retro-piknik na Stawisku, „Iwaszkiewicza sprawy osobiste” – maraton literacki, w trakcie którego dwudziestu artystów i gwiazd czytało utwory pisarza oraz książka „Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia” pod redakcją Anny Król, dyrektor Big Book Festival, której premiera odbyła się podczas festiwalu.