Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania
to międzynarodowe wydarzenie literackie


Festiwal czytelników, pisarzy i artystów. Jeden z najważniejszych festiwali książek w Europie. Nowatorski i innowacyjny, odważny i pełen eksperymentów, bezpretensjonalny i tworzony z wyobraźnią. W pełni autorski i niezależny. Otwarty i społeczny. 

Taki jest Big Book Festival, który odbywa się w Warszawie od 2013 roku.

Big Book Festival to oryginalny i niepowtarzalny program, na który składają się produkcje artystyczne: spektakle, happeningi, akcje w przestrzeni publicznej, widowiska multimedialne i performance. Prezentowane są tylko raz, powstają na podstawie tekstów i książek, do ich współtworzenia zapraszamy co roku renomowanych twórców i artystyczne gwiazdy.

Byli z nami między innymi:
wspaniali muzycy:
Leski, Maria Peszek, Matylda Damięcka, Radek Łukasiewicz, Bisz

niezwykli aktorzy:
Janusz Chabior, Łukasz Simlat, Gabriela Muskała, Justyna Wasilewska, Michał Meyer, Julia Wyszyńska, Aleksandra Justa, Magdalena Koleśnik, Magdalena Berus, Julian Świeżewski


Big Book Festival to emocjonujące, bliskie i swobodne spotkania z pisarzami – co roku gościmy gwiazdy literatury ze świata, uznanych twórców i nowe inspirujące postaci, które piszą naszą przyszłość.

Naszymi gośćmi byli:
Simon Beckett (Wielka Bytania), Boris Akunin (Rosja), Zadie Smith (Wielka Brytania), Dmitrij Głuchowski (Rosja), Karl Ove Knausgård (Norwegia), Swietłana Aleksijewicz (Białoruś), Władimir Sorokin (Rosja), Annie Proulx (Usa), Elif Şafak(Turcja), Sofi Oksanen (Finlandia), Ayobami Adebayo (Nigeria), Michael Crummey (Nowa Fundlandia), Kristina Sabaliauskaitė (Litwa), Herbjørg Wassmo (Norwegia), Vedrana Rudan (Chorwacja), Jeeth Thayil (Indie), Bernard Stiegler (Francja), Steve-Sem Sandberg (Szwecja), Hanif Kureishi (Wielka Brytania), Natonio Muñoz Molina (Hiszpania), Ziauddin Sardar (Wielka Brytania), Linda Polman (Holandia), Martin Caparrós (Hiszpania), Rana Dasgupta (Indie), Yasmina Khadra (Algieria), Lars Mytting (Norwegia), Ed Vulliamy (Wielka Brytania), Innua Ellams (Wielka Brytania), Laurie Penny(Wielka Brytanie), Iljas Churi (Liban), Ece Temelkuran (Turcja), Anna Bolava (Czechy)

Big Book Festival to okazja, żeby być blisko, rozmawiać, angażować się.
W programie festiwalu znajdują się wydarzenia interaktywne, stawiające czytelników w centrum wydarzeń.

Bawiliśmy się razem:
bijąc rekordy świata w czytaniu pod gołym niebem, rywalizując w sparingu literackim, grając mecz koszykówki o bibliotekę, konkurując w teleturniejach, ćwicząc jogę z książką.

Big Book Festival ma charakter społeczny, jest wydarzeniem non-profit. Powstaje dzięki zaangażowaniu wielu osób, instytucji, organizacji, firm, a przede wszystkim, dzięki życzliwości i otwartości twórców i odbiorców, którzy co roku decydują się razem ożywiać radość czytania.


CERTYFIKATY I NAGRODY DLA BIG BOOK FESTIVAL

Big Book Festival otrzymał certyfikat Europe For Festivals, Festivals For Europe (EFFE), został wyróżniony m.in. Wdechą magazynu „Co Jest Grane 24” dla Wydarzenia Roku, Złotym Spinaczem Polskiego Związku Firm Public-Relations dla najlepszego wydarzenia społecznego, ma przydomek „literackiego Open’era”.

Organizatorem Big Book Festival jest Fundacja „Kultura nie boli”, która od 2012 r. zajmuje się nowatorską edukacją literacką, produkuje wydarzenia artystyczne inspirowane książkami i prowadzi Big Book Cafe – centrum innowacji literackich, nagrodzone Wdechą magazynu „Co Jest Grane 24” dla miejsca roku.


WESPRZYJ BIG BOOK FESTIVAL

Jeśli podoba Ci się to, co robimy i chcesz wesprzeć nas finansowo, zapraszamy do wpłat na konto:
27 2130 0004 2001 0614 2285 0001 (Volkswagen BANK Direct).
Fundacja „Kultura nie boli”
ul. J. Dąbrowskiego 81
02-503 Warszawa
fundacja[at]kulturanieboli.pl
tel. + 48 790 606 875