Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania! 25-27 czerwca 2021
Mali ekolodzy do dzieła! Co możesz robić tu i teraz, by ratować świat? Jak zmiany klimatyczne wpływają na nas i przyrodę? Do akcji i eko myślenia zachęcają twórcy dziecięcej literatury: JOANNA GUSZTA i WOJCIECH MIKOŁUSZKO.
Duży Targ Społeczny | Setki świetnych książek za 5 lub 10 PLN!
Jedno z najbardziej lubianych wydarzeń Big Book Cafe & Festival.
UWAGA! Wydarzenie trwa 2 dni!
O strategiach przetrwania w toksycznych relacjach rodzinnych, domach złych i dobrej literaturze, która jest ich nieplanowanym dzieckiem opowiadają FILIP ZAWADA i ALEKSANDRA ZBROJA.
O samotności z wyboru i bliskości za pieniądze. O tym, co w pojedynczości jest fajne i skąd bierze się obojętność. Jak nie osamotnić siebie i innych mówią KATARZYNA TUBYLEWICZ i OKTAWIA KROMER.
O tym, jak mądrze przeżywać utratę, godzić się na nieobecność i odkrywać sens we wszystkim, czego brakuje. Na jedne z najtrudniejszych pytań w życiu próbuje odpowiedzieć AGATA TUSZYŃSKA.
Dlaczego Indianie są gorsi od Pierwszych Nacji i czym się różni osoba niebinarna od nieheteronormatywnej. O nowym słowniku wrażliwości rozmawiają AGA ZANO, tłumaczka oraz MATEUSZ ADAMCZYK, badacz języka.
O przyszłości, w której ciało jest także maszyną, a świadomość można eksportować. O transhumanistach – kim są, jakie jutro nam szykują i co na to wszystko literatura objaśniają dr MACIEJ KAWECKI z Instytutu Lema oraz prof. PIOTR DURKA z BrainTech.
Komu w Polsce słoma wyłazi z butów. O ojczyźnie pańszczyźnie, niewolnictwie chłopów, wykorzystywaniu służących i wiejskich korzeniach miejskich robotnic mówią antropolog KACPER POBŁOCKI i kulturoznawczyni ALICJA URBANIK-KOPEĆ.
Jak wygląda świat z perspektywy psa? Dlaczego on dużo śpi i co mu się śni? Chodzimy na czterech łapach i sprawdzamy, czego potrzeba psom do szczęścia. Mówią autorki książki dla przedszkolaków: KASIA ANTCZAK, psia psycholożka i KASIA FRYZA, ilustratorka oraz zaprzyjaźnione czworonogi!
Zapraszamy małych i niezupełnie dorosłych oraz psy!
Wszystko, czego nie rozumiecie w teoriach spiskowych, myśleniu irracjonalnym oraz zawrotnej karierze reptilian i antyszczepionkowców wyjaśniają neurofizjolog PAWEŁ BOGUSZEWSKI oraz antropolożka OLGA DRENDA.
Jaka siła płynie z nieukrywanej tożsamości seksualnej, czy twórcy queer odmienią oblicze polskiej sztuki i literatury. I czy są jeszcze jakieś drzwi do wyważenia mówią pisarka DOROTA KOTAS i reżyser MICHAŁ BORCZUCH.
Jakie szczyty do zdobycia mają współcześni romantycy, czy niewinna wspinaczka była kiedykolwiek możliwa i czy kobietom w Tatrach było ciężej niż mężczyznom w Himalajach. O etyce, wolności i biznesie na wysokościach mówią ANNA KRÓL i PIOTR TRYBALSKI.
OKRĄGŁY STÓŁ LITERACKI | Zaufanie w dobie nieufności.
Jak budować dobrą wiarę wszystkich wobec wszystkich rozmawiają autorki, autorzy i publiczność.
REPUBLIKA DZIECI
O małych ludziach bez niewinności, morderczych instynktach i grozie dziecięcego doświadczenia. O literackich światach, w których zło nie oszczędza najmłodszych mówi wybitny pisarz hiszpański ANDRÈS BARBA.
Czy da się napisać prawdę o człowieku, kiedy powieściopisarz jest lepszym biografem niż reporter i co począć z białymi plamami życiorysów. O metodach chwytania materii i ulotności życia mówią NATALIA FIEDORCZUK, ARTUR DOMOSŁAWSKI i MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA.
O najważniejszych budynkach publicznych stolicy. O tym, kto projektuje naszą historię i ideały. Oraz o tym, jak teraz dobrze urządzić wspólną przestrzeń dla naszej przyszłości mówią architekci GRZEGORZ PIĄTEK i ZYGMUNT BORAWSKI.
NA ZAMKNIĘCIE | SPEKTAKL
Był w Odessie żydowski bandyta, okrutny i bezwzględny, ale z zasadami. Jego królestwo przemija, wokół rodzi się świat bez reguł. Legendarny złoczyńca musi odejść. Widowisko na motywach “Opowiadań odeskich” Izaaka Babla.
Lament na głosy. Mantry wojny i pragnienie wolności odnalezione w książkach SWIETŁANY ALEKSIJEWICZ i w tekstach dawnych polskich pieśni żałobnych. Widowisko z muzyką na żywo.
Przysiądź w fotelu, kliknij i zanurz się w historii mówionej. Poznaj słuchowiska dokumentalne “Bazar Różyckiego. Tam było wszystko” oraz “Ocaleni przez pamięć” stworzone na bazie nagrań Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi (obecnie w Archiwum Dokumentacji Audiowizualnej Muzeum Warszawy).
Zapraszamy w godzinach 12:00 – 20:00
Duży Targ Społeczny to okazja, by złowić prawdziwe perły, niedostępne już ani w księgarniach, ani na aukcjach. Wśród książek są różne gatunki literatury, tytuły polskie i światowe, także w językach obcych, nierzadko wśród darów znaleźć można zupełne nowości i tytuły niedawno nagradzane, o których wciąż jest głośno.
Zapraszamy w godzinach 12:00 – 20:00
Przyjdź i złów coś dla siebie!
Jak słowa tworzą dzieje, jakie skarby czekają w zbiorach historii mówionej i jak słuchanie pomaga zrozumieć to, co minione. Wyjaśniają ANNA BIKONT, autorka reportaży historycznych oraz DOMINIK CZAPIGO, socjolog.
Spacerujemy tropem rewolucji przemysłowej na Szmulowiźnie. Od wyrobów gumowych, przez tapety, gwoździe, wódkę, aż po mydło i czekoladę.
O ślepej kurze i kulawej kaczce, które nie bały się marzyć. O czarującym lisie i pingwinach spierających się o Boga. Czyli o tym, jak zwierzęta pomagają zrozumieć wielkie sprawy i siebie samych. Mówi ULRICH HUB, niemiecki twórca przebojów literackich dla dzieci.
O hańbie i honorze w Indiach, zbrodniach z nienawiści oraz o wszystkim, czego wciąż nie wolno porządnym dziewczynom nad Gangesem, opowiada pisarka i reporterka SONIA FALEIRO.
O literackim śledztwie w sprawie swych polsko-hiszpańskich korzeni, próbie opisania „Dziadków”, z którymi rozminął się w czasie, i o tym, że pamięć jest tylko wyobrażeniem, mówi MARTÍN CAPARRÓS, reporter argentyński.
O Polkach po traumie wojny. O herstorii, która długo czekała na swój literacki wyraz. O Bojkiniach, dziewczynach z Podhala i kaszubskich siostrach, które przetrwały, by żyć po raz drugi. Opowiadają DOMINIKA BUCZAK, MARTYNA BUNDA i ROBERT NOWAKOWSKI.
Rozmawiamy o powieści „Gorzko, gorzko”. O wolności, na którą pracowały pokolenia babek i matek. O patriarchacie, wojnie i historii, która znów zerwała się z łańcucha. Pierwsze spotkanie nowego klubu książki, nie tylko dla kobiet! Przeczytaj, przyjdź, podyskutuj.
Przyroda jest wszędzie! Nawet w hałaśliwym mieście da się poczuć jej zapach i usłyszeć śpiew ptaków. Zabawcie się z nami w przyrodniczych detektywów. Otwórzcie szeroko oczy i uszy i chodźcie odkrywać miejski świat przyrody przy pomocy lornetek, szkieł powiększających, łopatek, a także własnych palców i nosów. Inspiracją do spaceru jest książka „Chodź na dwór” Catherine Ard.
UWAGA: PREMIERA!
O tym, czy książka może być jak kobieta – zmysłowa i niedopowiedziana. A także o tym, czy powieściowy i biograficzny zamiar można osiągnąć pisząc wiersze, opowiada WIT SZOSTAK.
Mijają dekady, ale jak uwolnić się od skutków przemocy, którą zadali najbliżsi? O sadze rodziny Kippów, która poruszyła Szwedów do żywego. Oraz o tym, że nigdy nie jest za późno na debiut, mówi szwedzka pisarka KARIN SMIRNOFF.
Z okazji 10. edycji przypomnimy ważne, śmieszne i eksperymentalne wydarzenia festiwalowej dekady. Quizy, zagadki i pytania. W szranki stają dwie drużyny. Publiczność podpowiada i dopinguje. Przypomnij sobie, jak razem rozruszaliśmy kulturę czytania!
Ile trzeba się najpierw dowiedzieć, żeby móc pozwolić sobie na literackie zmyślenia. Ile jest rzemieślnika w pisarzu oraz jak literatura uczy zachwytu nad niewyjaśnionymi zagadkami polskiej historii. Mówią MARCIN CISZEWSKI i MACIEJ SIEMBIEDA.
UWAGA: PREMIERA!
Jak księżniczka została dziennikarką piszącą o wykluczonych i robotnicach. I jak, zamiast królową Polski, stała się królową wywiadów oraz celebrytką. Opowiada MAGDA MELNYK.
Czy duchy przeszłości trzymają współczesność za gardło? Czy w czasach triumfów ultraprawicy i kultury wirtualnej mamy szanse pozostać przy zdrowych zmysłach i obronić wartości, w które wierzymy, mówi brytyjski powieściopisarz HARI KUNZRU.
Co czytać, gdy nadchodzi pandemia, wojna albo wielki smutek? Rzucać się na opasłe powieści, by zapomnieć o świecie, czy pochłaniać reportaże, by go zrozumieć? Jak pisarze tulą nasze niepokoje i czy książka jest dobra na wszystko, dyskutują MAGDALENA PARYS, KRZYSZTOF VARGA oraz czytelnicy.
Jak mówić i pisać o zwierzętach z szacunkiem? Kiedy psy przestaną zdychać, a wrogowie mieć świńskie ryje? I co zmienia się szybciej – nasz stosunek do zwierząt czy słowa, którymi je określamy. Dyskutują JACEK KARCZEWSKI, ROMAN BIELECKI OP i CEZARY WYSZYŃSKI.
UWAGA: PREMIERA!
Które życie francuskiego pisarza, lotnika i podróżnika było prawdziwe? Czemu przeinaczał fakty i przyjmował pseudonimy? I czy w samobójczym finale był szczery? Opowiada AGATA TUSZYŃSKA.
O tym, co zapamiętują narody. O ludziach, którzy są jedynymi maszynami zdolnymi podróżować w czasie. Oraz o tym, czy literatura oferuje schronienie przed niepamięcią, mówi GEORGI GOSPODINOW, bułgarski pisarz i poeta.
Pokaz filmu. Adaptacja powieści autobiograficznej, w której Romain Gary brawurowo opisał dorastanie w przedwojennym Wilnie oraz swą matkę – Ninę, kobietę ambitną, zaborczą i inspirującą. Pokaz towarzyszy premierze książki „Żongler. Romain Gary” Agaty Tuszyńskiej.
Podcast komediowy na żywo. Pionierzy żartobliwych improwizacji oraz teatru impro pytają autorkę „Lalek w ogniu. Opowieści z Indii”, czym się różni czekanie nad Gangesem od czekania nad Wisłą, stawiają pytania życiowe i abstrakcyjne. A publiczność nie pozostaje bierna!
Wznieś z nami toast z okazji 10. urodzin Big Book Festival. Przebierz się za tytuł książki lub jej główny wątek. Symbolicznie albo na całego! I baw się przy muzyce BUSLAVA. Najbardziej pomysłowe i ekstrawaganckie stroje nagrodzimy!
Przysiądź w fotelu, kliknij i zanurz się w historii mówionej. Poznaj słuchowiska dokumentalne “Bazar Różyckiego. Tam było wszystko” oraz “Ocaleni przez pamięć” stworzone na bazie nagrań Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi (obecnie w Archiwum Dokumentacji Audiowizualnej Muzeum Warszawy).
Zapraszamy w godzinach 12:00 – 20:00
Podejmij wyzwanie i rozwiąż specjalną krzyżówkę wymyśloną przez kolektyw Kaliber 45 znany z tworzenia oryginalnych krzyżówek dla kwartalnika „Przekrój”. Spróbuj samodzielnie, w parze lub trójce. Rozsiądź się wygodnie i główkuj, a my odmierzamy czas!
Kto pierwszy prawidłowo rozwiąże wszystkie pola i hasło, ten wygrywa. Uwaga: nagrody pieniężne i rzeczowe od partnera wydarzenia – FUNDACJI PRZEKRÓJ.
Duży Targ Społeczny to okazja, by złowić prawdziwe perły, niedostępne już ani w księgarniach, ani na aukcjach. Wśród książek są różne gatunki literatury, tytuły polskie i światowe, także w językach obcych, nierzadko wśród darów znaleźć można zupełne nowości i tytuły niedawno nagradzane, o których wciąż jest głośno.
Zapraszamy w godzinach 12:00 – 20:00
Przyjdź i złów coś dla siebie!
Czy opasłe powieści są jeszcze potrzebne, by opisać życie? Dlaczego nowe pokolenie woli małe formy? Jak się ma era cyfryzacji do literatury i kiedy krócej znaczy lepiej? Mówią JACEK PAŚNIK i MATEUSZ PAKUŁA.
Wędrujemy tropami ludzi oraz adresów, które złożyły się na dzieje legendarnej dzielnicy. Poznaj biografie Okrzei, Siwaka, Fogga i odkryj praski Bristol.
Książki o rudowłosej sierocie z Wyspy Księcia Edwarda kochają kolejne pokolenia czytelniczek od ponad stu lat. O fenomenie Anne Shirley opowiada MARTA STRZELECKA. Fragmenty w nowym tłumaczeniu Anny Bańkowskiej czytają KAROLINA GRUSZKA i MICHALINA ŁABACZ. Zapraszamy babcie, mamy, córki i wnuczki.
UWAGA: PREMIERA!
Dlaczego eskortki odesłały prostytutki do lamusa. Czy seksworkerki mogą być feministkami i jak często praca seksualna bywa przyjemnością. Mówi KAROLINA ROGASKA.
UWAGA: PREMIERA!
Uwieczniał je w powieściach i na obrazach. Jedne go fascynowały, z innymi tylko sypiał. Podlotki i matrony, służące i doktorowe. O prawie wszystkich kobietach w życiu Stanisława Ignacego Witkiewicza mówi MAŁGORZATA CZYŃSKA.
Dwie drużyny w pięciu oldskulowych konkurencjach: gra w klasy, skakanie w gumę, gra w kapsle, slalom na deskorolce oraz przeciąganie liny. Wyborowa reprezentacja twórców da publiczny popis kultury fizycznej. Przyjdź dopingować i poczuj emocje podwórkowej rywalizacji. Zapraszamy z poczuciem humoru!
Kto tworzy opowieść o konflikcie w Ukrainie? Na wojnie informacyjnej są propagandyści, trolle, ale też cyberelfy i tiktokowcy. Czy ktoś zwycięży w bitwie na narracje? I co zostanie w nas po latach: zdjęcia z Buczy czy mem o babci, która słoikiem strąciła dron? Dyskutują PROF. TOMASZ GACKOWSKI, MONIKA SZEWCZYK-WITTEK, BARTOSZ WĘGLARCZYK i i badaczka trendów SOFIIA PADALKO.
Naszymi przewodnikami będą uszy. Wsłuchamy się w podwórka i dźwięki zapisane na murach. Zastanowimy się, co niegdyś przez otwarte okna słyszeli mieszkańcy dzielnicy, w której biło przemysłowe serce stolicy.
Zamki, bunkry i świątynie. Górskie szlaki, dzikie rzeki i pustynie. Weź mapę i sprawdź, jak niesamowite miejsca są na wyciągniecie ręki. Przez Polskę nieznaną prowadzą małych podróżników MAŁGORZATA RUSZKOWSKA i KLAUDIA KOZIŃSKA, współtwórczynie ilustrowanej książki „Dobra nasza”. Zapraszamy całymi rodzinami!
UWAGA: PREMIERA!
O tym, jak pisać o cielesności i seksualności dla młodzieży, czy istnieje granica między baśnią i realizmem, no i czy z szukania przygód się wyrasta, mówi RADEK RAK.
Jak znaleźć swoje miejsce na Ziemi, połączyć się z przyrodą i śladami przodków. Czy można być obywatelem świata, czy tylko człowiekiem stąd. I czy chodzenie boso po rosie wystarczy do szczęścia. Mówią ANDRZEJ MUSZYŃSKI i ZOŚKA PAPUŻANKA
Jakie tytuły zabiera ze sobą na krańce świata, od której pisarki nauczyła się odwagi, czy zagina rogi, notuje na marginesach i czy ma porządek w swojej wielkiej domowej bibliotece, opowiada MARTYNA WOJCIECHOWSKA.
UWAGA: PREMIERA!
Dlaczego większość jej obrazów nie przetrwała, po co chciała zasiadać w Sejmie i jaki był jej związek z Marią Konopnicką. O znakomitej malarce, feministce i działaczce społecznej opowiada KAROLINA DZIMIRA-ZARZYCKA.
O tym czy „Akty desperacji” są pokoleniowym testamentem niemiłości i wstydu milenialsów, dlaczego jej 30-letnia bohaterka nie ma imienia i kiedy ciało przestało być świętością, mówi irlandzka pisarka MEGAN NOLAN.
Jakie typy małżeństw praktykujemy – od Australii po Kanadę i jakie będą związki międzyludzkie jutra. Czy poliamoria i elastyczność seksualna wypchną monogamię oraz czy pora zmienić definicję rodziny, mówią PROF. WALDEMAR KULIGOWSKI i KATARZYNA TUBYLEWICZ.
Lata 90. wróciły w wielkim stylu: w modzie, muzyce i estetyce. O najbardziej różnorodnej dekadzie XX wieku. O tym, które z dawnych trendów ożyły i czy młodzi czerpią z nich świadomie, czy biorą jak leci, rozmawiają TYCJANA ACQUASANTA – didżejka i MAREK FALL – dziennikarz.
O chapaniu fantów, życiu i przemocy na londyńskim blokowisku, które za patronów miało wybitnych pisarzy, choć nikt tam nie czytał książek. O tym, czy w pisarstwie wszystko jest lepsze niż w gangu, mówi GABRIEL KRAUZE, brytyjski autor o polskich korzeniach, którego debiut „Tu byli, tak stali” stał się sensacją.
Spektakl według książki „Kamienny sufit” Anny Król. Kobiety, które pragną wolności i wytyczają swoje ścieżki. Ryzyko i radość działania na własną rękę. Miłość do gór, kobiecość i szczęście na wysokościach.
Autorki i autorzy na scenie. Mają mikrofon i pół godziny. Cytują innych pisarzy i pisarki. Pokazują, że literatura bierze się z czytania i nikt w pisaniu nie jest sam. Wybierają …
Dwa dni, dwa tysiące książek i jeden piękny cel! Dajemy przeczytanym książkom nowe życie, a cały dochód przeznaczamy na wyposażenie Big Book Cafe MDM. Czekają wspaniałe tytuły z ostatnich 20 …
Autorzy za kontuarem i na kasie. Pisarki i pisarze w nietypowych rolach. Bądźcie czujni, bo na Big Book Festival nigdy nie wiadomo, kto poda Wam kawę albo zaserwuje pyszne śniadanie. …
„Miniaturzystkę” przeczytały już miliony ludzi w 40 różnych językach. Brytyjska pisarka JESSIE BURTON zadebiutowała tworząc jeden z największych bestsellerów ostatnich lat. Jej powieść była inspirowana życiem Petronelli Oortman, której XVII-wieczny …
Czy KAŻDE 5 MINUT samotności musi być bolesne? Czy KAŻDE 5 MINUT snu, który można uznać za predoświadczenie stanu śmierci, jest samotnością? Kiedy ktoś odchodzi, opuszcza nas, porzuca, umiera; kiedy …
Fragmenty zuchwałej powieści „Szmuc” FELICII BERLINER w przekładzie Tomasza Wyżyńskiego prezentuje aktorka MARTA MALIKOWSKA, ze specjalnym towarzyszeniem autorki. Po czytaniu FELICIA BERLINER, amerykańska pisarka, która publicznie nie pokazuje swojej twarzy, …
Tańczymy do literatury, bo jak pisała SALLY ROONEY: „Niektóre rzeczy trzeba przeżyć, zanim się je zrozumie”. Najpiękniejsze zdania z książek irlandzkiej pisarki interpretują BARBARA WYSOCKA i GRZEGORZ MAŁECKI. Ich zarejestrowane …
Opowieść na 6 piosenek, 60 minut i 66 fajerek. Jak uboga Anna Mae z plantacji bawełny powędrowała na szczyt i stała się TINĄ TURNER, królową stadionowego rocka. Kiedy nauczyła Micka …
O sztuce życia razem i o tym, czy kultura może chronić przed nienawiścią. Co zmienia nas w radykałów i sprawia, że odczłowieczamy innych. Jak pozostać w przyjaźni ze światem, ufać …
Pisarz ujawnia się wśród ludzi – w rozmowach i wywiadach. Ale pozostaje samotny wtedy, gdy jest sobą najbardziej – podczas pisania. Tworzy w języku, który zawsze przychodzi skądś i do …
Dzięki powieści „Hałastra” o mieszkańcach pewnej alpejskiej wsi MONIKA HELFER, wcześniej ceniona tylko przez grono wtajemniczonych, została gwiazdą literatury austriackiej i zyskała międzynarodową sławę. O herstorii, która dała początek bestsellerowej …
Rozmowa o kryzysie zdrowia psychicznego współczesnej młodzieży.
Jak Artemisia Gentileschi została jedną z pierwszych wielkich malarek w historii.
Teatr jednego aktora i przejmujący pokaz tańca nowoczesnego. Panika – nagłe uczucie strachu, tak silne, że uniemożliwia logiczne myślenie. Umysł nie radzi sobie z paniką, czy poradzą z nią sobie …
Duży Targ Społeczny to wymarzona okazja, by przebierać wśród tytułów wszelkich gatunków, od powieści po poezję, od reportaży i biografii, aż po poradniki i książki dla dzieci, a także albumy i książki kulinarne.
Czy psychoterapia zastępuje nam religię, jak język rodem z gabinetów zmienia rozumienie miłości i pracy, i czy wszystkie nasze rozterki to problemy „do przepracowania”?
Jak deweloperzy przytulają szybkie pieniądze, dlaczego mieszkania budują nam eks handlarze dopalaczami i czemu pewnej sylwestrowej nocy w Polsce zapanowała całkowita wolność urbanistyczna.
Podróż po mieście, którego nie było. Idziemy przez budowle epoki stalinizmu i socrealizm warszawski.
O umiejących pływać tygrysach bengalskich, zmuszonych współistnieć z ludźmi. O życiu na łasce żywiołów, pod opieką bogini Bonbibi, która jednoczy hindusów i muzułmanów.
O nazistowskich ośrodkach, w których rozgrywał się brutalny eksperyment demograficzny.
O tym, czy literatura potrafi pomieścić zmienność i iluzoryczność naszego istnienia i o tym, czy szczęśliwe zakończenia muszą pozostać otwarte.
Po co nam ciałopozytywność. Co zrobić, żeby ciało stało się dla nas bezpiecznym domem.
Co się nam śni i co nas uwodzi we współczesnym świecie. Czym siebie samych – z osobna i we wspólnotach – sprowadzamy na manowce. Jakim fantazjom oddajemy się bez reszty. …
Uważał, że ta książka jest do niczego i należy ją zniszczyć. Spadkobiercy zdecydowali inaczej. O liczącej 83 strony powieści „Widzimy się w sierpniu” Gabriela Garcíi Márqueza.
Performance poetycki Hannah Silva. Wydarzenie w języku angielskim.
Performatywno-literackie widowisko z elementami pokazu iluzji, w którym autorki szukają pogubionych w historii Polski i kultury magiczek.
Spotkajmy się, by pokazać sobie i opowiedzieć o najważniejszych książkach naszego życia.
Zapraszamy na wspaniałe zakupy książkowe w świetnych cenach. Każda książka to cegiełka – jej zakup to realne wsparciem i darowizna dla naszej Fundacji “Kultura nie boli”.
Do czego w pisarstwie przydaje się poczucie humoru, czy lubi być porównywana do Masłowskiej i jak się debiutuje w języku obcym mówi Ania Bas, autorka „Nocnej zmiany”.
Zmagania dwóch drużyn poszukujących prawdy w literaturze. Pół żartem, pół serio.
Najpierw bitwa, potem dyskusja. Przyjdź, pomóż, dopinguj!
Małgorzata Czyńska, historyczka sztuki, krytyczka i autorka bestsellerowych książek o najsłynniejszych kobietach z obrazów, opowiada o życiu i twórczości Leonory Carrington.
Aktorzy interpretują teksty słynnej surrealistki niedawno opublikowano w tomie „Siódmy koń. Opowiadania zebrane” w tłumaczeniu Maryny Ochab i Michała Kłobukowskiego.
Jak trauma wędruje z pokolenia na pokolenie, a minione doświadczenia stają się bagażem, który dostajemy się w spadku.
Jak dziennikarstwo, nazywane „czwartą władzą”, wygląda na co dzień z perspektywy osób, które weszły do profesji w XXI wieku – stuleciu dezinformacji i dyktatury kliknięć.
Czym olbrzymia indyjska metropolia wybudowana u brzegów Morza Arabskiego magnetyzuje bogatych i biednych.
O wieloletniej przyjemności pozostawania „Języczkiem uwagi”, przywileju nieoglądania się na świat i pisania tego, co się samemu uważa za ciekawe i ważne.
Aktorzy Mikołaj Kubacki i Daria Polunina interpretują fragmenty przewrotnej powieści „System” Amandy Svensson.
Po zakończeniu czytania rozmawiamy z autorką.
Jak dziś rozumieć solidarność i do czego mit historycznej Solidarności może się przydać młodym. Jak rozmawiać o przeszłości, żeby brzmiała jak najgorętsza przyszłość. I czy w książce trzeba opowiadać inaczej niż w piosence.