OKRĄGŁE STOŁY AUTORÓW I CZYTELNIKÓW

Emocjonujące rozmowy czytelników, artystów i pisarzy z Polski Europy, którzy spotkają się przy zbudowanym na tę okazję okrągłym stole. Dwie debaty publiczne, w których twórcy i odbiorcy kultury mają równe prawa.

Specjalnie przygotowane wystąpienia twórców różnych dziedzin sztuki: literatów, muzyków, filmowców, twórców teatru i sztuk wizualnych, a także przemówienia dziesięciu pisarek z całej Europy zostaną zestawione z opiniami i przeżyciami czytelników. Stworzą międzynarodowy wielogłos pokazujący panoramę naszych myśli i przekonań.

Realizowany po raz drugi, z rozmachem i dowcipem, eksperyment, podczas którego będziemy szybko formułować myśli, budować trafne argumentacje i posyłać adwersarzom błyskotliwe puenty. Wśród tykania zegarów, gongów oznajmiających upływający czas oraz znaków sygnalizujących zmienne nastroje publiczności poszukamy odpowiedzi na wielkie pytania o dobra przyszłość Polski i świat rządzony przez kobiety.

Przyjdź, siądź ramię w ramię z autorem i zabierz głos. Poczuj gorączkę rozmowy, w której różnić się znaczy być.

CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE, CO TO BĘDZIE?
O tym, jakiej Polski życzylibyśmy sobie na kolejne 100 lat,
dyskutują czytelnicy i artyści.

JOANNA BATOR / PIOTR CIEPLAK / GABA KULKA / BORYS LANKOSZ /JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI / MARIAN PILOT / MAREK RACZKOWSKI / MICHAŁ RUSINEK / KLEMENTYNA SUCHANOW / TEN TYP MES

Debatę prowadzi żelazna dama Katarzyna Janowska
SOBOTA, 23.06, GODZ. 16.00-18.00

Goście:

Joanna Bator
pisarka, kulturoznawczyni i filozofka. Pracowała jako adiunkt w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dla literatury porzuciła pracę naukową. Autorka m.in „Japońskiego wachlarza” oraz tłumaczonych na wiele języków powieści „Piaskowa Góra” i „Chmurdalia”. Laureatka Nagrody Literackiej NIKE 2013 za powieść „Ciemno, prawie noc”. W 2017 roku uhonorowana niemiecką nagrodą literacką im Stefana Heyma za całokształt twórczości w
niemieckim tłumaczeniu.

Piotr Cieplak
reżyser teatralny, wykładowca, autor książki „O niewiedzy w praktyce, czyli droga do Portugalii”. Zrealizował kilkadziesiąt spektakli na scenach teatrów w całej Polsce. Od 2014 związany z Teatrem Narodowym. Laureat licznych nagród, m.in.: Paszportu Polityki i Nagrody im. Zygmunta Hubnera „Człowiek teatru” 2017. Ogrodnik (zaawansowany),ptasiarz (początkujący).

Gaba Kulka
wokalistka, pianistka, autorka słów i muzyki, mama. Wydała pięć własnych płyt, śpiewała i grała na tuzinie innych. Koncertuje niestrudzenie w Polsce i okolicach (Berlin, Oslo, Tajpej), pisze również piosenki dla innych artystów (Hey, Reni Jusis, Piotra Zioły) i prowadzi audycję w Programie Trzecim Polskiego Radia (głowa.serce.baza).

Borys Lankosz
reżyser, aktor i scenarzysta filmowy, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Autor filmów dokumentalnych i filmów fabularnych. Za debiutancki „Rewers” otrzymał nagrodę główną Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni oraz 8 Polskich Nagród Filmowych „Orzeł”, film był polskim kandydat do Oscara. Obecnie pracuje nad filmem „Ciemno, prawie noc”, który jest adaptacją powieści Joanny Bator.

Jarosław Mikołajewski
wielokrotnie nagradzany poeta, reporter, autor książek dla dzieci. Tłumacz literatury włoskiej. Ostatnio wydał m. in. zbiory wierszy „Listy do przyjaciółki” i „Basso continuo”; a także reportaże „Wielki przypływ” i „Terremoto”. Jego prace zostały przełożone na wiele języków. Pracuje w Muzeum Literatury w Warszawie.

Marian Pilot
literat, dziennikarz, scenarzysta, leksykograf, długoletni redaktor poświęconego kulturze chłopskiej kwartalnika „Regiony”, autor powieści, opowiadań i esejów, wyróżniony m.in. Nagrodą im. Wł. St. Reymonta i Nagrodą Literacką NIKE, odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP. Znawca twórczości Waleriana Nekanda-Trepki, miłośnik malarstwa Edwarda Prymasa, animator ruchu na rzecz rehabilitacji osób w I Rzeczypospolitej skazanych na śmierć na stosie pod zarzutem praktyk czarowniczych.

Marek Raczkowski
rysownik, plakacista i satyryk. Zadebiutował jako rysownik prasowy w „Obserwatorze Codziennym”, współpracował m.in. z „Życiem”, „Polityką”, „Zwierciadłem”, „Wall Street Journal” oraz pewnym czasopismem francuskim, którego nazwy nie jest w stanie zapamiętać. W 2003 roku związał się z „Przekrojem” (jest głównym rysownikiem tego kwartalnika), a już rok później narysował swojego pierwszego kosmitę.

Michał Rusinek
był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i warsztaty creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Klementyna Suchanow
redaktorka, reportażystka i tłumaczka, a także aktywistka. Autorka książek: „Argentyńskie przygody Gombrowicza” i „Królowa Karaibów”. Redaktorka, razem z Jerzym Jarzębskim, „Kronosu” Gombrowicza. W 2017 wydała biografię „Gombrowicz. Ja, geniusz”. Książka otrzymała nagrodę O!lśnienia 2017 Onetu w kategorii literatura. Wagabunda. Porusza się zazwyczaj na rowerze. Lubi wszystkie kierunki świata.

Ten Typ Mes
polski raper, wokalista, producent muzyczny, realizator nagrań, autor tekstów, wydawca i felietonista. Artysta ma na koncie dziesięć albumów, w tym trzy złote. Dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. Ten Typ Mes jest jednym z założycieli niezależnej wytwórni płytowej oraz producenta ubrań – Alkopoligamia.com.

PLANETA KOBIET

Co by się zmieniło, gdyby kobiety rządziły światem?
Wyobrażają sobie czytelnicy oraz europejskie pisarki.
JANA BEŇOVÁ – SŁOWACJA / CLÉMENTINE BEAUVAIS – FRANCJA /HILA BLUM – IZRAEL / SVETLANA CÂRSTEAN – RUMUNIA /SYLWIA CHUTNIK – POLSKA / PETRA HŮLOVÁ – CZECHY /KRISTINA STOLTZ – DANIA / DALIA STAPONKUTĖ – LITWA / KATARZYNA SURMIAK-DOMAŃSKA – POLSKA / TATIANA ȚÎBULEAC – MOŁDAWIA

Debatę prowadzi pierwszorzędny agent wywiadu Michał Nogaś
NIEDZIELA, 24.06, GODZ. 16.00-18.00.

Goście:

Jana Beňová
słowacka powieściopisarka i poetka. Jej powieść „Café Hyena/Plán odprevádzania” otrzymała w roku 2012 Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie literatury i została przetłumaczona na 12 języków. Jest autorką trzech tomików poezji oraz czterech powieści. Pracowała jako redaktorka w dzienniku „Sme” oraz jako edytorka w Instytucie Teatralnym. Obecnie współpracuje z niezależnym „Dziennikiem N”.

Clémentine Beauvais
francuska nowa gwiazda literatury młodzieżowej. Ma 28 lat, napisała kilkanaście książek, zdobyła wiele nagród i czytelników w różnych krajach. Polacy znają „Pasztety, do boju!” arcyzabawną opowieść o dojrzewaniu i akceptacji siebie. Beauvais jest wykładowczynią, ma doktorat z pedagogiki, pisze po francusku i angielsku.

Hila Blum
izraelska dziennikarka, od 17 lat pracuje jako redaktorka w jednym z największych izraelskich wydawnictw. Współpracowała z cała plejadą izraelskich pisarzy, m.in. z Etgarem Keretem i Eskholem Nevo. Urodziła się w Jerozolimie, gdzie mieszka również i dziś. Przebywała na Hawajach, w Paryżu i Nowym Jorku.

Svetlana Cârstean
rumuńska poetka i tłumaczka. Zadebiutowała w 1994 r. zbiorowym tomikiem „Tablou de familie/Portret rodzinny”, za debiut indywidualny „Floarea de menghină/Kwiat w imadle” otrzymała nagrodę Związku Pisarzy Rumuńskich, czasopisma „România literară”, państwową nagrodę poetycką im. Mihaia Eminescu oraz nagrodę Radia România Cultural w kategorii poezja. Poezje Svetlany Cârstean tłumaczone są na liczne języki.

Sylwia Chutnik
polska powieściopisarka i felietonistka. Działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich. Autorka powieści, książki historycznej, bajki dla dzieci, felietonów, opowiadań i rozmów oraz sztuk teatralnych. Laureatka Paszportu Polityki. Trzykrotnie nominowana do Nagrody NIKE. Nagradzana za działalność społeczną.

Petra Hůlová
czeska autorka powieści przetłumaczonych na ponad 10 języków, czterech sztuk teatralnych, scenarzystka. Laureatka wielu europejskich nagród literackich. Sztukę „Buňka Číslo” zaliczono do pięciu najlepszych europejskich sztuk politycznych berlińskiego Stueckemarktu 2017. Ostatnio przygotowała prasko-stuttgarcko- norymberską adaptację teatralną swojej ostatniej prozy „Stručné dějiny Hnutí”, feministycznej dystopii, wydanej
jako powieść w kwietniu 2018 roku.

Kristina Stoltz
duńska powieściopisarka i poetka. Zadebiutowała w 2000 roku tomem wierszy „Seriemordere og andre selvlysende blomsterkranse/Seryjni mordercy i inne lśniące wianki z kwiatów”. Od tamtej pory wydaje wiersze, powieści, opowiadania i książki dla dzieci. Najnowsza jej publikacja to powieść „Som om/Jakby” o relacji rodziców i dzieci, miłości i rozwodzie. Prowadzi kierunek kreatywnego pisania Johan Borups Højskole w Kopenhadze oraz pisuje dla norweskiej gazety „Klassekampen”.

Dalia Staponkutė
litewska powieściopisarka, eseistka i tłumaczka z języka greckiego. Doktor filozofii na Uniwersytecie Cypryjskim. Jej najnowsza książka, zbiór esejów „Iš dviejų renkuosi trečią:mano mažoji odisėja“/Faced with Two Options, I Choose the Third. My Personal Odyssey” została doskonale przyjęta przez krytyków i czytelników. Książkę wyróżniono dwiema prestiżowymi litewskimi nagrodami literackimi. W swoim pisarstwie porusza tematy
doświadczeń wielokulturowości, emigracji i multijęzykowości w świecie współczesnego globalizmu.

Katarzyna Surmiak-Domańska
polska reporterka związana od lat z „Gazetą Wyborczą”. Wydała dwa zbiory reportaży:„Beznadziejna ucieczka przed Basią” i „Żyletka”, a także opowieść reporterską pt. „Mokradełko”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE. Za książkę „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” ponownie nominowana do NIKE oraz do Nagrody im. Beaty Pawlak.

Tatiana Țîbuleac
mołdawska dziennikarka i pisarka. W dzienniku „Flux” prowadziła popularną rubrykę „Poveşti adevărate/Prawdziwe historie”. Była wydawcą, reporterką i prezenterką wiadomości w stacji telewizyjnej PRO TV Chișinău, którą założyła wraz z gronem młodych dziennikarzy. Zadebiutowała zbiorem prozy „Fabule moderne/Nowoczesne bajki”. W 2017 roku wydała pierwszą powieść zatytułowaną „Vara în care mama a avut ochii verzi/To lato, gdy mama miała zielone oczy”. Od 2008 r. mieszka w Paryżu. Wychowuje dwoje dzieci i prowadzi blog tatianatibuleac.net.

Czytelników, chętnych do tego, by usiąść przy okrągłym stole i wziąć udział w debacie, prosimy o zgłoszenia pod adresem: spotkania@big-book.pl

ZOBACZ TEGOROCZNY PROGRAM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *