• baner
  • baner
  • baner
  • baner

Sala widzeń

Zobacz, jak debiutanci i młodzi twórcy ekranizują współczesne teksty. Nowe sztuki teatralne odczytane z wykorzystaniem nowatorskich technologii filmowych. Niekonwencjonalne i świeże pomysły na to, jak opowiadać tu i teraz. Świetni aktorzy i odważni reżyserzy, nagradzane ekranizacje prezentowane w intymnej, wyciemnionej przestrzeni.

Otwórz oczy na inne sposoby obrazowania słów!

WALENTYNA
Spektakl i koncert. Aktorka i chór śpiewaczek. Ona to jedna z najbardziej znanych kobiet XX wieku – Walentyna Tiereszkowa. Była tkaczką, Chruszczow namaścił ją na pierwszą w kosmosie. Po powrocie świeciła niemal boskim blaskiem. One to bezimienna zbiorowość symbolizująca radzieckie kosmonautki, jej dublerki. W spektaklu wykorzystano fragmenty pamiętników Tiereszkowej.
reż. Wojciech Faruga
występują: Julia Kijowska, Irena Wójcik, Warszawski Żeński Chór „Harfa
SOBOTA 24.06, GODZ. 16.00

WIZYTA
Jurek wraca w rodzinne strony. Dla wykształconego w dużym mieście mężczyzny wizyta w domu jest wyzwaniem i koniecznością. Aby pokonać życiowy kryzys, musi zmierzyć się ze wspomnieniami i z duchami. Teatralna opowieść o dojrzewaniu toczy się w rytmie podróży nocnym pociągiem, w którym - niczym we śnie - rzeczy ważne mieszają się z nieistotnymi.
reż. Agnieszka Maskovic
występują: Dawid Ogrodnik, Krzysztof Stelmaszyk, Ewa Wencel, Jerzy Radziwiłowicz
SOBOTA 24.06, GODZ. 17.00


ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY SOLIDARNOŚĆ
Próba zmierzenia się z legendą Solidarności. Grażyna w 1980 roku zaczyna pracę w jednej z fabryk i zapisuje się do związku. Z montażu wspomnień przyjaciół i rodziny powstaje portret młodej, uczciwej, pełnej wiary kobiety, która obserwując działaczy konfrontuje swój idealizm z realiami. Pod przykrywką wolnościowych haseł ludzie Solidarności realizują przyziemne interesy. Spektakl zrealizowany z wykorzystaniem technik typowych dla filmu dokumentalnego.
reż. Adam Sajnuk
występują: Bartłomiej Topa, Edyta Olszówka
SOBOTA 24.06, GODZ. 18.00


FEINWEINBLEIN
Akcja rozgrywa się po wojnie na Górnym Śląsku. Mieszkańcy są zawieszeni między traumą i niepewnym jutrem. Żyją w marazmie, jako ofiary propagandy sowieckiej, tak jak wcześniej byli poddani ideologii faszystowskiej. Narzędziem indoktrynacji jest radio, które daje namiastkę normalności i poczucie kontaktu ze światem. Z odbiornikiem wiąże się historia rodziny Knauerów: w zamian za radio oddali Niemcom swe upośledzone dziecko.
reż. Mateusz Bednarkiewicz
występują: Ewa Dałkowska, Łukasz Simlat, Jacek Braciak
SOBOTA 24.06, GODZ. 19.00

CUKIER STANIK
Tytuł to nazwa rodzinnej pracowni gorseciarskiej. Do Dawida Cukiera po ręcznie robione staniki przez wiele lat w PRL przychodziły żony towarzyszy i gwiazdy estrady. Ale dziś w warsztacie na Lesznie brak klientek. Wszystkie wolą tanie wyroby chińskie. Starzejący się mistrz krawiecki podejmują walkę z konkurencją. Ciepła opowieść o ludziach, którzy rzucają wyzwanie światu tandety.
reż. Zyta Rudzka
występują: Krzysztof Stroiński, Maria Maj
NIEDZIELA 25.06, GODZ. 16.00

 

KOBIETA W LUSTRZE
Pięćdziesięcioletnia Zofia poznaje młodą Annę, prawniczkę, która ma reprezentować ją w sądzie. Zofia została oskarżona o przekroczenie uprawnień psychoterapeutki - wejście w intymną relację z nastoletnim pacjentem. Co połączyło tę dwójkę - pożądanie, uzależnienie, fascynacja skrajnie odmienną osobowością? Początkowa nieufność i wrogość między kobietami też przekształca się w specyficzną więź.
reż. Waldemar Raźniak
występują: Dorota Segda, Patrycja Soliman
NIEDZIELA 25.06, GODZ. 17.00

MISS HIV
Sztuka zainspirowana autentycznymi wyborami Miss HIV w Botswanie. Konkurs ma formę show, w którym wszystko jest na sprzedaż: prywatność, intymność, zagubienie kandydatek. Cztery kobiety poznajemy przed finałową rozgrywką, którą transmituje telewizja. Imprezę prowadzi konferansjer gotowy posunąć się do prowokacji, manipulacji, obnażenia tajemnic. Prawdziwe historie kobiet – przerażające, zwyczajne - poznajemy w pierwszej części sztuki. Podczas występu spróbują różnych sztuczek, by wygrać.
reż. Krzysztof Czeczot
występują: Adam Woronowicz, Dorota Kolak, Olga Bołądź
NIEDZIELA 25.06, GODZ. 18.00

PRAWDA
Dramat psychologiczny na tle kryminalnym. Mężczyzna zostaje oskarżony o zabójstwo sąsiadki ponad 20 lat po dokonaniu zbrodni. Bohater, będący już innym człowiekiem, mający rodzinę, nie przyznaje się do winy, choć poszlaki przemawiają przeciw niemu. Jest niewinny czy zadziałał u niego „mechanizm wyparcia”? Pokrzywdzonymi w tej historii staną się także jego krewni.
reż. Adam Wojtyszko
występują: Łukasz Simlat, Beata Fudalej
NIEDZIELA 25.06, GODZ. 19.00

 

Cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej przygotowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Partnerami SALI WIDZEŃ są Instytut Teatralny oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, która przygotowała cykl ekranizacji.

 
instytut teatralny na stronelogo wfdif mae

x
Jesli chcesz otrzymywać informacje na temat
Big Book Festival zarejestruj się.